| maphiotul a întrebat:

Salut
Are ceva daca las laptopul non stop in priza?
E bine sau e rau, il afecteaza?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Tehnologia a evoluat, exista circuite integrate in laptop care manageriaza treaba asta, deci va fi bine. Si inca are circuite care sa se ocupe de baterie, deci nici pentru viata bateriei sa n-ai grija.

44 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Lasă-l timp de două săptămâni și după asta ne spui și nouă! Dacă mai ai cu ce!
Normal că nu e bine! Omori bateria, se supraîncălzește și poate lua foc, etc.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Dupa care din voi sa ma iau?

| maphiotul explică (pentru gabicoo):

Dupa care din voi sa ma iau?
Unu zice da unu zice nu

| varsanofie a răspuns (pentru maphiotul):

Dupa XAMLenjoyer happy are dreptate tongue

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Gabicoo e pus pe sotii.
Am avut un laptop vechi de 10 ani, inca il am, si a stat mereu in priza... i-a cedat HDD-ul de vechime, in rest e functional, cu baterie cu tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Fals! Tin laptop-ul in priza de 2 ani, chiar zile intregi si nu are nici o problema. Bateriile de litiu-ion dupa ce se incarca complet nu mai iau energie. Deteriorezi bateria mai mult daca o tot descarci si incarci.

| gabicoo a răspuns (pentru LPCTSTR):

Corect!winking

| gabicoo a răspuns (pentru maphiotul):

După cel care a răspuns primul!

| gabicoo a răspuns (pentru maphiotul):

Nu după mine!
Am crezut că întrebarea e pusă la mișto!

| maphiotul explică (pentru gabicoo):

De ce sa fie la mișto?
Cum adica

| Utilizatornew25 a răspuns:

Nu este în regulă! suprasoliciți tot și se va distruge în timp...

| gabicoo a răspuns (pentru maphiotul):

Majoritatea întrebărilor puse aici sunt la mișto! TPU a devenit site de caterincă - în ultima vreme! Totuși mai sunt și întrebări puse pe bune așa cum a fost a ta! Scuze! happy

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Acum 3 minute | Utilizatornew25 a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Nu este în regulă! suprasoliciți tot și se va distruge în timp...

| maphiotul explică (pentru gabicoo):

Nu trebuie sa-ti ceri scuze, stai linistit
Poate chiar ai avut dreptate
Din cate vad mai sunt si altii de parere cu tine

| nukeyly a răspuns:

Laptpul e bine sa-l folosesti pe bateria lui sa-i prelungesti viata, daca e moarta atunci da e non stop in priza chiar de-i pe st-by sau oprit, e bine sa ai ceva releu electronic de monitorizare faza pentru plusurile de curent din retea ex 250v-265v sa nu prajesti aparatul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Utilizatornew25):

"suprasoliciți tot" ce anume? Si aia care-si cumpara surse de 1000W pe un sistem care consuma 600W ce fac?
"se va distruge în timp", ne poti da si o data concreta? sa stiu sa nu stau cu ochii pe laptop ca pe butelie uileu.

| maphiotul explică (pentru nukeyly):

Nu e moarta, tine cam 2 ore
Dar ma refer peste noapte sau in timpul zilei
Sa nu-i tot scot incarcatorul, probabil si ala se strica daca il tot scot-bag

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

E troll, un raspuns neargumentat e invalid prin definitie.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Il las atunci pana dimineata la risc, sa vad daca se incalzeste
Ce e ala troll?

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Isi bate joc de tine, asta e troll-ul.
Daca se incalzeste ce anume? De ce atata frica daca pur si simplu asta e treaba 1 incarcatorului si 2 circuitelor de reglare a bateriei? Suntem in 2022 totusi, avem masini electrice pe baterii si noi inca avem frica sa lasam laptopul in priza? Ce naiba e in neregula cu oamenii? Absolut tot ce tine de un laptop primeste certificatii si e pus pe piata numai daca intruneste niste parametri de functionare. Iar toata faza cu lasatul in priza e anticipata de producator.

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Suntem in 2002 dar laptopu e mai vechi
Daca nu erau pe atunci protectii?

| LPCTSTR a răspuns (pentru maphiotul):

Gandeste-te asa: daca laptopul nu ia foc cat timp il folosesti, cat timp consumi o cantitate de energie X, de ce sa ia foc cat timp nu il folosesti si consumi aproximativ 0? Oare ce magie sa fie la mijloc de se face sa nu bubuie cand il folosesti si cand il lasi din mana ba?
Gandeste rational.

| NLS a răspuns:

Apar o serie de intrebari aici:

1) bateria laptopului e cumva detasabila? (daca spui ca modelul e mai vechi, banuiesc ca da)

2) ai nevoie de laptop pe baterie zilnic?
Nu il folosesti cumva doar la birou mai mult, si doar rar pe baterie?

Daca raspunsurile sunt
1) da si 2) nu,
atunci e mai bine sa scoti bateria si sa il lasi doar la priza.
Bateria sa fie incarcata la 100% sau macar la 60% cand o scoti din el.
O introduci din nou in el cand ai nevoie, sau la fiecare 2 luni, sa se incarce iar la 100%.

Am laptop din 2012, l-am folosit aproape mereu la priza de cand il am (2016), cu bateria in general scoasa din el, si e in stadiul de atunci. Tine 4 ore.

| maphiotul explică (pentru NLS):

Multumesc,nici nu am stiut ca merge cu bateria scoasa
O sa o scot si atunci sigur nu is probleme

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Am uitat sa precizez: dacă ai cumva SSD în el, lasă-l mai bine în priza, mai ales daca locuiesti într-o zona unde se ia des curentul_!
Nu va păți nimic laptopul, doar bateria va înmagazina tot mai puțin curent, pana cand, vreodata, vei fi obligat sa il folosesti doar la priza, sau sa o schimbi, daca vei mai găsi.
Daca ai doar HDD, poti sa ii scoți bateria dacă vrei sa o păstrezi mai multa vreme funcțională.

| Brizbriz a răspuns:

Ramai fara baterie, adica se duce, de tot
ok e, daca ai un laptop modern, care stie sa limiteze incarcarea bateriei si o pui la 60% permanent (myAsus stie de chestia asta la laptop-urile Asus noi)

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Nu e modern, e un Acer model mai vechi

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Atunci ideea ar fi sa o descarci odata pe luna, pana la aproape 20%

eu nu am facut asta la, laptop-ul meu Acer, din lene, si acum (dupa 5 ani) nu mai tine bateria nici macar 1 secunda sad

| maphiotul explică (pentru Brizbriz):

Ok,asa o sa fac
Mersii de sfat

| Brizbriz a răspuns (pentru maphiotul):

Cu placere