| Marius_Mirel_1999 a întrebat:

Afectează bateria sau cu ceva daca atunci cand folosesc laptopul il tin in priza cu bateria in el si când il inchid, il scot din priza? Si betaria o las in laptop, nu o scot deloc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Afecteaza bateria in timp, deoarece se tot descarca si incarca.
Este bine si recomandat sa scoti bateria pe timpul cat tii laptopul la priza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este chiar asa de simplu.
Il tin la incarcat, dar cat?
Cat e nevoie, bineinteles. Greseala e alta. Sa folosesti tot timpul laptopul si cu baterie si conectat la priza. Un grad de incarcare de 100% va dauna in timp bateriei. Ideal, o baterie Li-Ion ar trebui sa stea cam intre 40-60%, dar daca nu e mereu posibil, incearca sa o descarci pana la aceasta valoare macar o data pe saptamana, asa cum recomanda cei de la Lifehacker. Unele laptopuri au optiunea de a nu mai incarca bateria peste 70%. Daca firmware-ul laptopului tau permite asta, atunci poti activa optiunea respectiva, pentru a proteja bateria.

Iar daca il folosesti cu bateria scoasa, atunci cel mai bine e sa o depozitezi intr-un loc uscat, racoros si ferit de razele soarelui. Iar bateria ar trebui sa fie incarcata la aproximativ 40%. Aceasta e valoarea optima pentru cea mai lunga durata de viata. In niciun caz insa, nu folosi un alt alimentator decat cel care respecta valorile indicate de producatorul laptop-ului.