| maphiotul a întrebat:

Salut
Are ceva daca las laptopul non stop in priza?
E bine sau e rau, il afecteaza?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Tehnologia a evoluat, exista circuite integrate in laptop care manageriaza treaba asta, deci va fi bine. Si inca are circuite care sa se ocupe de baterie, deci nici pentru viata bateriei sa n-ai grija.

44 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| maphiotul explică (pentru DracuIa):

Ok,mersii

| Brizbriz a răspuns (pentru DracuIa):

"acum 4 ore | DracuIa a răspuns:
Eu il am in prizda de 3-4 ani si tot asa merge"

e o chestie recunoscuta universal ca e o idee DEOSEBIT de proasta sa tii un device cu baterie numai in priza
eu am vazut asta si la iphone 4 al meu, care mi-a fost sila sa il dau cu 100 lei asa ca l-am folosit pe post de ceas de camera, si la un moment dat nu a mai pornit pentru ca bateria s-a dus

deci, SINCER, ma bucur serios pentru tine ca tu ai exceptia, si eu am un laptop Fujitsu Siemens de pe vremea lui pazvante, dar pe care nu vreau sa il arunc pentru ca are port intern de seriala, paralela, si alte bazdaganii si la care bateria inca mai merge dupa ani buni, insa exceptia confirma regula tongue

Răspuns utilizator avertizat
| OldSoul a răspuns:

Eu sunt la al 2-lea laptop pe care-l tin aproape "non stop" in priza, si nu am avut nicio problema din aceasta cauza, nici cu primul, nici cu acesta.
Pe primul l-am folosit cam 5 ani cred, si in 99% din timp cu incarcatorul in el, fara probleme.
Cu actualul, cam aceeasi rutina, bine il mai si deconectez, ca mai iese mufa de incarcare fara sa-mi dau seama, si uite asa stau pe baterie laughing

| maphiotul explică (pentru OldSoul):

Si nu s-au distrus bateriile?
Mai merge pe baterie laptopu?

| Brizbriz a răspuns (pentru DracuIa):

"acum 10 ore | DracuIa a răspuns (pentru Brizbriz):
Normal ca nu e bine dar na ca si laptop nu va patiii nimic cel mai probabil, daca era telefon e altceva"

lul, chiar o las balta, totusi, MA, MANANCA:

"daca era telefon e altceva"
CARE E DIFERENTA?!? bateria e tot una pe ambele

si ti-am si scris ca eu am stricat UN TELEFON, iphone 4, pentru ca l-am tinut in priza

| OldSoul a răspuns (pentru maphiotul):

La primul si acum mai tine bateria putintel, nu e moarta cu totul, dar inca tine 10-20 de minute.
La al 2-lea (care trebuie sa iasa din garantie anul acesta) pot spune ca inca tine ca la inceput.

Acum nu putem spune ca s-a distrus din cauza ca a astat mereu in priza, sau ca asa era normal sa se intample dupa o perioada.

Pana la urma si in hartiile de garantie se precizeaza ca garantia pentru baterie e de 6 sau 12 luni, in timp ce la laptop este pentru 24.

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns (pentru DracuIa):

Ambele lucruri pe care le spui nu mai sunt de actualitate
toate bateriile de cativa ani incoace nu mai pot sa se umfle, au o supapa care elibereaza gazul din interior cand incep sa se umfle
iar la laptop-uri, sunt o tona deja care au bateria interna, nedetasabila fara demontare si care e pe aceeasi tehnologie cu alea de la telefoane: nu se umfla si sunt presate ca sa fie ultra-subtiri

uita-te la laptop-ul asta:
https://www.apple.com/macbook-air-m2/
grosimea e de 1. 1176 cm (0.44")

| maphiotul explică (pentru LPCTSTR):

Mersii
L-am lasat de atunci pana acum si n'o pățit nimic happy

| AbbasSmaranda a răspuns:

Laptopul Lenovo are o aplicatie in care iti poti seta bateria sa nu se incarce mai mult de 80% de exemplu si poti sta cu el in priza nonstop fara sa chinui bateria happy insa este recomandat ca odata pe luna sa descarci bateria max.pana la 10%(eu mi l-am setat sa ma avertizeze la 20%) apoi sa il pui in priza iar bateria se va incarca iar pana la 80%. Unele au in Bios, altele au chiar in setarile bateriei. Sper sa va fie de folos.