| anonim_4396 a întrebat:

Pot tine laptopul permanent in priza?

12 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Ia vezi, poti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il poti tine permanent in priza, insa, daca vei mai dori sa-l folosesti si in mod normal, vei constata ca bateria nu mai tine la fel de mult. Oricum, intr-o perioada mai lunga de timp capacitatea bateriei scade si sunt multe laptopuri care ajung sa fie folosite fiind tinute numai in priza. La inceput, insa, este recomandat sa il scoti din priza in momentul in care este incarcat. Altfel, cand va fi incarcat complet(adica 100%), incarcarea se va opri pana in momentul in care bateria o scada un pic si se va reincarca din nou, apoi o scada si va trece prin ciclul asta continuu, ceea ce da peste cap capaciatea bateriei cu totul

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pana la cat la % trebuie sa-l descarc?

| anonim_4396 explică (pentru Andreica_Bogdan_2000):

Cam pana la 40-60%. Daca nu ma insel 40% e optim, insa nu sunt expert in domeniu

| nirocino a răspuns:

Atat timp cat tine bateria il folosesti asa. Cand se descarca bateria il pui in priza ca sa se incarce apoi il scoti din priza.
Daca il tii non-stop in priza risti sa ti se arda bateria! Bafta!

| Adiav a răspuns:

Salut, poti sa-l ti in priza...iti recomand sa scoti bateria de la laptop daca il ti in priza...pentru ca daca ti si bateria si il folosesti pe priza o sa se strice destul de repede bateria, nu o sa mai tina foarte mult

| AnonimCuDiploma a răspuns:

Poti sa-l tii si fara baterie si permanent in priza, asta daca nu ti se intampla des sa ramai fara curent electric. Doar ca trebuie sa consumi si din baterie din cand in cand, altfel isi pierde din capacitate.

| Andreica_Bogdan_2000 a răspuns:

Cum este recomandat sa folosesc laptopul, tot timpul in priza sau tot timpul fara sa-l bag in priza?

| Al3czG a răspuns:

Da, poti, insa este recomandat sa il scoti din priza cand nu il mai folosesti!

| Vintu_Seven_1988 a răspuns:

Nu stiu ce laptop ai dar sigur il poti tine in priza si sa il folosesti cat se poate de normal daca ii scoti bateria. laptopul meu de exemplu nu pateste nimic dar sunt multe care patesc.
Bafta!

| Vintu_Seven_1988 a răspuns (pentru Andreica_Bogdan_2000):

Spune mai exact ce model. as putea sa iti spun ca am avut un laptop si cand eram acasa il tineam in priza si cand eram plecat ii puneam bateria. nu vad de ce ai tine laptopul cu baterie cand este in priza.