| Stefan2111 a întrebat:

as avea o intrebare care suna cam asa:
Daca cumperi un PC nou (unitatea centrala) care contine o placa video de 512 / 1 gb se poate conecta la un monitor CRT? cineva mi-a zis ca nu va merge monitorul. va rog. sfauturi, sugestii!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Bineînţeles că o să meargă.
Problema o să fie că, dacă e un monitor CRT prea vechi, care să nu suporte rezoluţii mari şi rate de împrospătare (refresh rate) mari, atunci nu o să se vadă bine sau deloc.
O placă video cu 512 MB de memorie sau cu 1024 MB (1GB) se iniţializează, de obicei, în 1280x1024x64biţi iar rata de reîmprospătare este implicită 85 de Hz.
Dacă nu se va vedea, porneşte windows-ul în safe mode şi pune setări mai mici.
(pentru safe mode, când porneşte calculatorul apasă F8 şi o să apară un meniu din care poţi alege "safe mode" şi dai "enter")

Succes.

6 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Va functiona perfect, dar daca monitorul tau are intrare VGA si placa ta video are iesire HDMI/DVI atunci o sa ai o problema de conectica care se rezolva si asta dupa ce cumperi un adaptor HDMI/DVI la VGA.
Uite aici si ceva tutoriale despre calculatoare: http://www.tutorialepc.ro

| karellen a răspuns:

Da, logic ca va merge

| Angel0 a răspuns:

Depinde cite picioare are monitorul pentru mers.De functionat va functiona sigur indiferent de placa video.

| alex112233 a răspuns:

Eu crd ca o sa mearga chioar da nu le p[rea am cu calc crd ca o sa mearga

| valutehnik a răspuns:

Gategoric da!

Răspuns utilizator avertizat