| DDCC a întrebat:

Salut!

Aș dori să cumpăr de pe internet o tabletă, cu sistem de operare Windows.
Tableta aș vrea să o folosesc în special în Photoshop și pentru editare video.
Motivul pentru care vreau să iau tabletă: am observat că îmi place mult mai mult să lucrez de telefonul cu touchscreen decât de pe laptop.
Asta datorită touch-ului, nu datorită sistemului Android.

Deci, am nevoie de o tabletă, nu de tabletă grafică (pe care o conectezi la computer și desenezi de pe ea).

Ceea ce îmi provoacă multă confuzie este placa video.
Laptopul pe care îl folosesc acum are placă video integrată și am observat că are uneori lag-ul în cyberlink powerdirector (chiar dacă am ssd).

Cerințele minime pentru Photoshop sunt astea:

Adobe Photoshop Minimum System Requirements
CPU: Intel or AMD processor with 64-bit support, 2 GHz or faster processor
RAM: 2 GB
HDD: 3.1 GB of storage space
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1050 or equivalent
OS: 64-bit Windows 7 SP1
Screen Resolution: 1280 x 800
Network: Broadband Internet Connection

Iar cele recomandate sunt astea:
Adobe Photoshop Recommended System Requirements
CPU: Intel or AMD processor with 64-bit support, 2 GHz or faster processor
RAM: 8 GB
HDD: 10 GB of storage space
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1660 / NVIDIA Quadro T1000
OS: 64-bit Windows 10, October 2018 update, version 1809 or later
Screen Resolution: 720p
Network: Broadband Internet Connection

Până acum am găsit pe internet că dintre toate tabletele, cea mai ok ar fi Microsoft Surface pro 7.
Este destul de scumpă (spre exemplu, aici e 5400lei
https://www.emag.ro/......DZLJDYMBM/ ).

Dacă se poate, încerc să cumpăr o astfel de tabletă acum de Black Friday (fie de la eMag sau Altex, fie de pe ebay sau Amazon).

Voi ce îmi recomandați?
Microsoft Surface pro 7, sau există tablete de la alți producători, mult mai ok ca preț și cu performanță asemănătoare?
Eu nu vreau neapărat să fie de brand Microsoft (sau de vreun alt brand cunoscut).

Bugetul: 2000lei - 2500lei.
Mulțumesc pentru răspuns!

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Acu' văd: când tabletă când laptop. Rămân la ce-ți spusesem: fă editare video pe PC!