| kapelini a întrebat:

Salut,as dori sa cumpar placa video Nvidia GTX 55OTi 1GB ddr5 la pretul de 75E.Merita sau nu? ...sau daca se poate alte placi mai bune decat cea mentionata de mine, sa nu depaseasca 80E.
Inca o intrebare placa de baza are sochet PCi Expres 2. 0x16...pot pune orice placa video? chiar si PCI Expres 3. 0x16?

Răspuns Câştigător
| buzucan a răspuns:

Functioneaza... doar daca era pe agp era o problema.
citeste mai bine articolul asta, sa te documentezi: http://configpc.info/sfaturi-de-achizitie-pentru-placa-video.html

3 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Daca e 75E merita. Nu poti pune PCi Express 3 pe o placa de baza de PCi Express 2 pentru ca au conectori diferiti. Poti lua un gtx 640 2gb ddr5 tot cam la acelasi pret, dar e PCi Express 3.0

| bunelutu a răspuns:

E bunisoara placa dacaatat buget ai.
nu are cum sa mearga PCi 2 cu 3
merge doar socket pe socket.

| kapelini explică:

Atunci o alta placa PCI expres 2.0 x16 in max 100E.