| evowarr11 a întrebat:

Salut, as dori sa imi cumpar o placuta de memorie RAM doar ca nu stiu de care, unde pot sa ma uit ca sa vad ce model trebuie sa iau sa fie compatibila cu pc-ul meu? Sau este un program pentru asa ceva ce iti arata denumirea componentelor?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Ai doua variante.

Cauti specificatiile placii de baza pe google si afli ce slot ai pentru memorii si la ce frecventa.

Sau descarci aida64 si iti arata ce tip de memorie ai instalata in PC.

Uite de exemplu ce imi apare in Aida64 mie (am rami DDR3)
http://imgur.com/xUVOcye

| RAY a răspuns:

Exista doar ddr1, 2,3 tu trebuie sa cumperi ram acelasi ca cum ai

| K0sti a răspuns:

Scrie pe ea, trebuie doar sa te uiti cu ochii! Uneori si cu ochii mintii!

| ArTuR10 a răspuns:

Cu programa Aida64 Extreme poti sa afli tot despre calculatorul tau. Cind instalez te ajut sa gasesti info, daca ceva, insa interface-ul e usor.Si deja cumperi de ce model este pus, numai ca parametri iti alegi tu