| Crijanovschi_Ion_1997 a întrebat:

As dori sa ma implic la moment in domeniul IT. Imi place mai mult programarea. Imi puteti spune cu ce limbaje de programare ar trebui sa incep?
P.S. Mi-ar placea mai mult sa programez jocuri.

Răspuns Câştigător
| bogabogdan a răspuns:

Eu iti recomand pentru inceput C++(cel mai utillizat/folositor) apoi Python/Java. happy

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde. Jocurile la nivel pro se fac fie in C, fie in limbaje proprii bazate pe altele modificate.
Daca vrei ceva usurel insa, poti incerca cu java.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu stii nimic programare nu cu limbajul trebuie sa incepi. Trebuie sa incepi cu bazele programarii. Ia si tu niste manuale de liceu si vezi cum e cu schemele logice, cu pseudocodul si abia apoi incepi sa pui in practica ce inveti intr un limbaj.

Daca vorbim de jocuri cel mai potrivit e c/c++ dar pe langa asta mai ai nevoie si de f f f multa matematica si fizica

| SilviaDulcik a răspuns:

Iti place programarea dar intrebi cu ce sa incepi? Cum vine asta?

Daca vrei ceva cat de cat mai simplu si usor, recomand Ruby pe care il poti folosi in RPG Maker.
RPG Maker costa ceva dar poate o sa il gasesti la oferta.