| PandaKill a întrebat:

Salut, as dori sa invat niste limbaje de programare sau macar unul. Cu ce ar trebui sa incep? Care este mai usor sau bun pentru inceput?

Răspuns Câştigător
| Gamez618 a răspuns:

Salut!
C++ e cel mai simplu dar și cel mai util, pentru că toate limbajele de programare moderne se bazează pe conceptul lui (programare orientată pe obiect). Uite și un site unde poți învăța cu ușurință C++ dar și alte limbaje: https://www.sololearn.com/

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideal este sa incepi cu un limbaj low level care iti pemite sa inveti cum sta treaba cu managementul memorie si cu programare procedurala ca mai apoi sa iti fie usor sa intelegi concepete mai complicate precum programarea orientata obiect.

Ca si sintaxa C/C++ stau la baza majoritatii limbajelor si odata ce inveti principiile de programare iti este usor sa le aplici cam in orice limbaj

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Low level e pentru avansati, vezi ca le-ai amestecat

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu1905):

Am precizat asta ca e low level din punct de vedere al managementului memoriei, nu am amestecat nimic

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Mie mi se pare ca esti praf, canta la alta masa

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu1905):

Explica tu asta

"Just Basic, dar nu-ti fa iluzii, nu o sa ajungi prea departe cu informatiile de pe internet, si nici nu exista un limbaj de programare cu adevarat puternic, cu cele de pe internet trebuie sa te limitezi la 2D, sunt doar pentru hobby, nimic serios"

Si dupa aia imi zici mie ca sunt praf

| Claudiu1905 a răspuns (pentru suntserios):

Basic e high level, low level e assembler, toate instructiunile sunt adunari, inmultiri si mutari in memorie, cu asta vrei tu sa inceapa?

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu1905):

Inca odata, am facut precizarea de doua ori ca m-am referit la managementul memoriei.

Si da, idea ar fi insa inceapa in asm, ideal.

In continuare nu ai explicat treaba asta

"nici nu exista un limbaj de programare cu adevarat puternic, cu cele de pe internet trebuie sa te limitezi la 2D,", In ce crezi tu ca sunt scrise cele mai performante jocuri?

si mai ales de ce ii recomanzi Just Basic... cu ce e mai presus de un limbaj consacrat precum C/C++ sau ala e singurul de care ai auzit?

| Claudiu1905 a răspuns:

Just Basic, dar nu-ti fa iluzii, nu o sa ajungi prea departe cu informatiile de pe internet, si nici nu exista un limbaj de programare cu adevarat puternic, cu cele de pe internet trebuie sa te limitezi la 2D, sunt doar pentru hobby, nimic serios. nici matematica nu poti sa inveti pe internet, dar macar poti sa inveti de la scoala, nu stiu cu programarea cum stau lucrurile

| suntserios a răspuns (pentru Claudiu1905):

Ce? sa te limitezi la 2D cu limbajele de pe net? Ce vrei sa zici prin asta? Ai impresia ca jocurile sunt scrie in vreun limbaj secret despre care nu se stie?