| Polinco a întrebat:

Am 15 ani as vrea sa invat sa programez, as vrea sa invat de acasa din fata calculatorului, dar nu stiu cu ce sa incep. Imi puteti spune ceva Limbaje de Programare pentru un incepator ca mine?

Răspuns Câştigător
| Sn4k3 a răspuns:

Invata sa cauti pe net. Vrei sa faci jocuri/programe/site-uri sau altceva, cauti pe google ce limbaje de programare ai nevoie pentru fiecare, dupa tutoriale pe google/Youtube. Cel mai bine e sa cauti in engleza (daca o stii, iar daca nu trebuie sa inveti neaparat) pentru ca sunt mai multe tutoriale, mai bune, si gasesti alte lucruri mai repede, rezolvari la problemele pe care o sa le ai si altele.

| Polinco explică (pentru Sn4k3):

Am cautat pe Net si am gasit tot felul de tutoriale dar nu stiu care ar fi bun. Si daca vrei imi poti spune cel mai usor limbaj de programare

| Sn4k3 a răspuns (pentru Polinco):

C++/Java/Javascript/Php, daca vrei pe partea de site-uri invata HTML si CSS inainte.

21 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cel mai usor e Pascal, s-a studiat mai demult la toate profilele de informatica ( din Romania si nu numai) si e destul de usor de invatat singur.
Intre timp a fost abandonat pentru ca C e asemanator, si are utilizare practica (nu atat C cat Visual C++, o ruda de-a sa).
Pascal nu se mai foloseste demult nicaieri, insa ajuta foarte mult daca>>>
1. Vrei sa te apuci de Visual Delphi mai tarziu (Delphi are 90-95% din instructiuni comune cu Pascal-ul)
2. sau ca sa inveti mai usor C /C++ (sintaxa e cea care difera, structura e OARECUM identica.)

Indiferent ca alegi Pascal sau incepi direct cu C, pentru a putea reusi ai nevoie de o carte cu teoria
(prezentarea sintaxei programului, prezentarea notiunii de algoritm, programare structurata, prezentarea tipurilor de subprograme, si de metode: recursivitate, cozi, stive, liste, POO, etc)
Mai ai nevoie de una sau mai multe carti/cilegeri cu probleme rezolvate.

https://www.librarie.net/......tea-a-ii-a

Asta e una dintre cartile de teorie pentu Pascal, mai sunt multe altele.

Aici ai doua gratuite in engleza
http://bitsavers.informatik.uni-stuttgart.de/......_Dec88.pdf

http://bitsavers.trailing-edge.com/......l_1986.pdf

| RainmakerX a răspuns:

Invata C++ pentru ca este materie pe care o poti alege la bac daca esti la profil real. Daca nu esti la profil real atunci ar fi de preferat sa te muti la mate-info, acolo se preda asa ceva.

Eu am invatat C++ pe PbInfo. Mergi la biblioteca si cauta manuale de C++ sau cumpara. E ok si pe internet intr-o oarecare masura... mi se par mai bine structurate manualele.

| HerOdotA a răspuns:

Ai putea sa incepi cu C/C++, e usor de scris cod in acest limbaj. Acesta a fost primul limbaj de programare pe care l-am invatat.

| Dismally a răspuns (pentru HerOdotA):

C limbaj bun pentru incepatori? Nu prea cred big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Nu știu de C da C++ da

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu stii de C inseamna ca nu stii nici de C++

| suntserios a răspuns (pentru Dismally):

Cel mai bun e. E limbajul care te invata ce inseamna lucru cu memoria, limbajul care te invata cu adevarat ce se intampla in spatele codului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am învățat la școală C++ și din păcate nu se predă ca pe un limbaj orientat pe obiecte și într-adevăr am multe noțiuni lipsă la C++ dar asta nu înseamnă că habar nu am cum se folosește. Se dă la bac iar în simulare am luat 9.10(corectat la clasă meritam 9.50).

Și pe bune? Tu recomanzi să înceapă cu asamblaj?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu despre ce asamblaj vorbesti tu, eu i am recomandat C

| Dismally a răspuns (pentru suntserios):

Nu e cel mai bun pentru un incepator, la inceput cred ca ar trebui sa invete ceva simplu iar C nu este simplu deloc, cred ca e printre cele mai dificile limbaje de programare.

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

C++ e alta treaba, la fel si C# care este mult mai usor de invatat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pardon, nu văzusem că l-ai citat pe @Dismally. Credeam că vorbeai de asamblaj.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dismally):

Știam.

| suntserios a răspuns (pentru Dismally):

La inceput ttebuie sa inveti programare, nu limbaje. Iar C pune cel mai bine in evidenta principiile programarii. De ai se face in liceu si in cursurile de baza la facultatile de profil. Nu ajuta pe nimeni daca invata programare intr-un limbaj care usureaza tot ce se intampla in spate

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

La liceu se face C++.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar. La liceu se face o amestecatura de C/C++

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Posibil, dar eu unul fac informatică din clasa a 3-a și programare din a 5-a sau a 6-a, unde s-a vorbit o boabă de C în 2 săpt. cred. Tocmai ce am terminat a 12-a și nu mai știu o boabă de C.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tipurile de date
structurile de control
functiile
operatorii
sunt acelasi lucru in C/C++. Ma indoiesc ca nu mai stii o boaba.

Si poate chiar scapi functii de C in C++ fara sa iti dai seama

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Aste e și idea, nici nu știu ce are în comun C cu C++