| Constantin_Spinu_1992 a întrebat:

as vrea sa cumpar un amplificator din cele doua si as vrea sa stiu care ar fi mai bun
https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_2 ie=UTF8&qid=1529564564&sr=8-2&keywords=vonyx+2000
https://www.amazon.co.uk/dp/B0056AKARW/ref=sxts_sxwds-pu wylo_rv_1? pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_p=9126202214565547164&pd_rd _wg=HxhJj&pf_rd_r=TW4KB62802HEDY8EMNND&pf_rd_s=desktop-s x-top-slot&pf_rd_t=301&pd_rd_i=B0056AKARW&pd_rd_w=x4zcq& pf_rd_i=gemini+xga3000&pd_rd_r=73a33c70-6abd-4699-bd2f-f 0569fedc7f8&ie=UTF8&qid=1529564659&sr=1

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Gemini este mai tare. După ce-l iei, vorbim de boxe

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Gemini pare mai tare. Despre celălalt zice că nu-l trimit în Romania

| Constantin_Spinu_1992 explică (pentru sierra1):

Nu ar fi problema cu trimisul ca eu sunt in UK.da m-ar interes sa stiu care ar fi mai bun:la gemini da pe 8 ohms 1 x 400W RMS iar la vonyx 8 Ohms or 1 x 2000W max, si eu nu inteleg care e diferenta dintre 400w rms si 2000w fara rms.ms

| Constantin_Spinu_1992 explică (pentru sierra1):

Am deja boxele: auna 500wats, intimidation 1000wats si tub de bas solio 500wats

| Constantin_Spinu_1992 explică (pentru Constantin_Spinu_1992):

Am si mixer si alt amplificator mai slab decat cel pe care vreau sa il iau

| Arthiom a răspuns (pentru Constantin_Spinu_1992):

Treaba sta in felul urmator, pe amazon vad ca se dau putine detalii despre el. Puterea aia inscrisa pe amplificator poate sau nu sa fie reala, si depinde de sarcina, adica de impedanta boxelor.
Daca dupa un numar de wati, de exemplu 400 scrie rms, adica 400W rms pe 8 ohmi, inseamna ca aia e puterea maxima REALA pe care o poate oferi pe o sarcina de 8 ohmi. Pe boxe de 16 ohmi puterea aia e mai mica, pentru ca impedanta boxelor e mai mare, iar pentru boxe de 4 ohmi, daca le suporta atunci puterea creste. Problema cu multi producatori e ca nu scriu puterea reala, masurata in wati rms, scriu ori puterea maxim de varf "peak power" pe care o poate livra amplificatorul pentru o fractiune de secunda, sau scriu puterea in wati muzicali, sau cum le zic eu wati de marketing, care sunt mai multi decat watii rms si dau mai bine in ochiul cumparatorului nestiutor.

| Constantin_Spinu_1992 explică (pentru Arthiom):

Multumesc frumos.Atunci cel mai ok cred ca ar ar fi gemini ca celalalt nu am de unde sa stiu wati reali.Si am boxe care duc 8 si 4 ohmi, AUNA 500W si INDIMIDATION 1000W plus un tub de bas solio de 500w.Cu un mixer si inca un amplificator tot de 400w reali cred ca ar merge perfect

| Arthiom a răspuns (pentru Constantin_Spinu_1992):

Ai grija cum imperechezi boxele cu amplificatorul, daca ai amplificator de 400w pe canal atunci pui la el boxe care duc minim 400w sau mai mult, altfel le arzi. Si fii atent, pe boxe sa specifice ca duc 400w rms in regim continuu, ca sunt multe boxe care ca sa dea mai bine la cumparator, scriu puterea de varf pe care o suporta, acel peak power, care la o incinta de 400w de exemplu poate fi 700-900w in functie de constructie, dar pe tine nu de intereseaza peak power, te intereseaza puterea pe care o duce in regim continuu. "maximum continuous power handling" sau ceva similar. Si mai e ceva de mentionat, asta pentru ca vad ca vrei sa pui si un subwoofer, care cel mai probabil are un singur difuzor. Un nene pe nume G.D Oprescu zicea intr-o carte de-a lui ca nu toata puterea unui amplificator ajunge in mod egal la difuzoarele unei incinte audio(unei boxe), ci exista o repartizare in functie de banda de frecventa. De exemplu, sa zicem ca ai o boxa cu 3 difuzoare, unul de joase, unul de medii si inca un difuzor de inalte. Daca ai un amplificator de 400w pe care il pui la boxa aia, nu vei avea 400 de wati pe fiecare difuzor al boxei, ci vei avea cam 60% din puterea de 400w pe difuzorul de joase, 20-30% pe difuzorul de medii, si ce ramane pe difuzorul de inalte. In schimb, daca vorbim de o incinta audio cu un singur difuzor, cum e subwooferul, atunci toata puterea amplificatorului de 400W sau cat e el va fi suportata de un singur difuzor, care trebuie sa fie capabil sa lucreze la puterea aia fara sa se strice. Deci daca tu pui gemini-ul de 2000W/canal pe o impedanta de 4 ohmi sau cat zice acolo, pe subwooferul de numai 400W pe 4/8ohmi atunci il arzi 100%.

| sierra1 a răspuns (pentru Constantin_Spinu_1992):

Gemini este mai tare. După ce-l iei, vorbim de boxe