| TheHunter a întrebat:

Salut,as vrea sa imi cumpar un laptop bunicel pentru jocuri adica cu un procesor cu frecventa mare. in jur de 3. 00GhZ.
Ma puteti ajuta caci am gasit in reviste laptopuri cu procesoare bune dar la care nu scrie frecventa procesorului. Scrie N2800 sau D800 chesti din astea dar nu scrie de exemplu ca are 1. 66GhZ sau chestii din astea.
Sau am mai gasit pe situri laptopuri care sunt destul de scumpe in jur de 1500 lei sau mai mult, dar la procesor arata 1. 33Ghz sau 1.66 de genul.
Puteti sa imi ziceti daca acele laptopuri sunt bune de jocuri asa mai noi si sa fie bune laptopurile(sper ca stiti la ce ma refer pentru ca vreau pentru jocuri bune ca stiti ca sunt cerinte de sistem...
Si spuneti-mi ce este procesorul Itel Atom va rog?
Dau Funda!
Dati-mi raspunsuri serioase.
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Care este bugetul maxim de care dispui?
Laptop-urile de gaming sunt ceva mai scumpe, dar daca nu ai pretentii prea mari la setari si nu vrei sa joci ultimele aparitii in materie de jocuri, gasesti si ceva accesibil ca pret.

| vladsoare a răspuns:

"ce este procesorul Intel atom?"
Ti-ai dat singur raspunsul.
In prezent nu exista 3.0 Ghz per nucleu la un laptop; nici nu ai nevoie.
Depinde ce buget ai...tra la la.

| dannyel86 a răspuns:

Daca vrei laptop jocuri, pe langa un procesor care sa sustina performantele softului, ai nevoie si de o placa video pe masura. Degeaba are procesor 3.00 Ghz daca placa video nu suporta cerintele pentru anumite jocuri. Tine cont si de asta atunci cand vrei sa cumperi un laptop.
Inca un sfat: cumpara un laptop care sa aiba descriere completa (nu doar firma producatoare si procesorul, ci si placa video, ramii, driverele compatibile). Nu uita ca au obligatia sa-ti dea si cd suport cu drivere.

| RoPrototype a răspuns:

Cauta la altex ca eu am luat de acolo si este foarte bun pentru gaming

| TheHunter explică:

Vlade,la ce te referi cu,, mi-am dat singur raspunsul''?

| Bujoreanu_Vlad_1988 a răspuns:

Nu exista laptopuri cu 3GHZ. Laptopurile nu sunt pentru gaming, ci doar pentru portabilitate. N-are rost sa cauti degeaba, o sa dai o caruta de bani pe un laptop care oricum n-o sa ruleze mare lucru si o sa se incalzeasca ca dracu'.