| bibi5961 a întrebat:

Salut, as vrea sa-mi cumpar un desktop pe componente si sa'l ansamblez eu. Ca si detalii: am £400 (echivalentul a aprox. 2300 lei) pentru tot destopul plus perifericele ( nu am nici monitor), as vrea să-l folosesc pentru experimente (instalari diverse sisteme de operare, instalari diverse provrame etc), pentru gaming, browsing, multimedia. Credeti ca ar fi o varianta mai buna sa cumpar piesele sh? Sau neaparat noi! Si daca recomandati sa mi-l fac sh, cunoasteti poate vreun magazin in uk care sa aiba si piese sh? Sau poate unul online de prin europa care sa transporte si in uk? Eu aici in uk locuiesc! Si ce componente imi recomandati? Incepand cu carcasa (mobo), ssd, hdd, monitor, periferice? Multumesc, si dau funda la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| peperonies a răspuns:

2500k - 60 de lire
o placa de baza generica - 50 de lire
8 gb ddr3 - 30 de lire
hdd - 20-40 de lire depinde de cat vrei
o placa video decenta gen 770 - 105 lire
o carcasa si sursa decenta - 50 de lire si iti mai raman 40-50 pentru un monitor si o tastatura si mouse generice.

pc-ul ala ruleaza absolut orice joc pe medium care e aparut.
daca vrei linkuri la piese imi zici.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa te interesezi strict acolo pentru ca marea majoritate a firmelor din Romania nu livreaza si in afara.
Asa ca ebay sau alte optiuni de acest gen, amazon, te-ar putea ajuta, dar este si acolo uneori pe risc.

| bibi5961 explică (pentru anonim_4396):

Ai putea sa-mi faci o configuratie de pe amazon.co.uk sau ebay.co.uk? Raman recunoscator! (Legat de magazine, nu neaparat din Romania, din europa). Merci!

| peperonies a răspuns:

Cex are piese SH la preturi destul de accesibile dar in ultimul timp procesoarele au cam luat-o in sus rau de tot. au garantie la tot ce vand deci esti ok. nu au surse si placi de baza dar in rest gasesti cam tot. In special ram-ul e ieftin.

| peperonies a răspuns:

Https://uk.webuy.com/product.php?sku=SCPUINTI52500KA#.WKQnEPmLSUk

de exemplu e un procesor foarte bun pentru banii aia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bibi5961):

Https://www.amazon.co.uk/......ref=sr_1_3 ie=UTF8&qid=1487153003&sr=8-3&keywords=pc+gaming
https://www.amazon.co.uk/......ef=sr_1_18 ie=UTF8&qid=1487153102&sr=8-18&keywords=pc+gaming
Trebuie sa te uiti pe amazon/ebay, pc gaming si te uiti dupa o configuratie mai ok cu monitor, dar sare oricum de 400 de lire.

| Dismally a răspuns:

Cu banii astia nu iti poti cumpara un sistem complet, nici macar SH, doar daca vrei unul foarte slab pe care cu siguranta nu iti vor merge jocurile.

| Dismally a răspuns:

Monitor, imprimanta si sistem pentru jocuri? Cu banii aia abia iti cumperi o placa video buna daca vrei ceva nou.

| Dismally a răspuns (pentru peperonies):

Nu cred ca iti ruleaza orice joc pe medium un sistem de genul asta. Eu nu am nevoie de link-uri dar poti pune pentru cel care a intrebat happy

| Dismally a răspuns:

Crysis 3
GTA V
The Witcher 3
Rise of the Tomb Raider
Battlefield 4
Metro: Last Light

| peperonies a răspuns (pentru Dismally):

Gta 5 high/very high - 80fps
https://youtu.be/M7_aXlLuXy0

battlefield 1
https://youtu.be/7aZJbkJvSbs
37 fps pe ultra.

ti-as mai da dar creca poti sa dai si tu pe Youtube...

| peperonies a răspuns (pentru Dismally):

Ia si un witcher 3 ca esti simpatic:
https://youtu.be/1uAEyzOiCKo

| bibi5961 explică (pentru peperonies):

Salut, merci mult de informatii, foarte utile. Am gasit o placa video rx 460 nitro 4gb la 125 lire, poate gasesc si mai ieftin, nu e mai buna decat cea spusa de tine? 770? O sa te contactez in privat acum sa imi mai dai cateva detalii daca doresti. Merci si de link-ul pus!

| peperonies a răspuns (pentru bibi5961):

Sigur, un punct de plecare bun pentru placile video e:
http://www.tomshardware.com/reviews/gpu-hierarchy,4388.html

770-ul e mai bun decat rx 460-ul. Eu as ramane din principiu pe nVIDIA ca a AMD are destul de multe probleme...
poti sa imi dai PM daca mai ai nevoie de altceva.