Întrebare recomandată | Kaennox a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un Desktop PC,dar e prea costisitor si trebuie sa dau toti banii odata,iar in rate platesc prea mult timp,asa ca m-am gandit sa il cumpar pe componente,adica odata sa cumpar carcasa, odata sursa, odata placa de baza etc. si vreau sa va intreb daca as putea sa am probleme dupa ce le am pe toate instalate(daca se ia curentul sa se arda tot PC-ul)si imi puteti recomanda si mie niste componente de pe eMAG cu buget de 2000 de lei fara monitor?

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca tot ai 2000 de lei de ce nu iti cumperi un desktop din magazin? La banii astia iti iei ceva mult mai bun decat sa il cumperi cu bucata.In plus ai si garantie 2 ani la el. Daca il faci din bucati si nu merge ceva te ajunge mai mult.

| Kaennox explică (pentru darrio2007):

Problema e ca nu am 2000 de lei... daca ar fi sa iau pe piese sa fie in valoare de 2000 de lei, deia am spus ca este prea mult sa dau 2000 de lei, plus ca mama nu e contabila si tata nu e director sau ministru sau mai stiu eu ce, mama e somera si tata e gardian, iar tata ia 50 euro pe saptamana, plus ca avem 500 de lei banca si alte chestii de nu am de unde 2000 de lei deodata, si pe rate dau prea mult timp!

| darrio2007 a răspuns (pentru Kaennox):

Nu te supara dar din intrebarea ta am inteles ca ai acesti bani.Ti-am dat raspunsul in functie de intrebarea ta.

| Kaennox explică (pentru darrio2007):

Nu ma supar, dar nu ai inteles binewinking

| darrio2007 a răspuns (pentru Kaennox):

Pardon.Reciteste-ti intrebarea.

| Kaennox explică (pentru darrio2007):

Pardon din nou, am spus odata placa de baza, odata procesoru, odata etc!

| relian a răspuns:

Pai care este diferenta dintre un calculator cumparat dea gata si unul instalat de tine sau de altcineva? Nu este nici o diferenta deci daca este sa se arda ceva se poate intimpla in oricare situatie.In primul rind cauta sa cumperi o placa de baza si un processor mare.Ori o placa de baza care sa suporte si procesoare mai mari decit ai tu acum bani sa cumperi. Dupa restul le upgradezi pe parcurs sau le cumperi asa cum ai aratat.De preturi nu stiu mergi tu la component si vezi si totodata intrebi ce placa este mai ioeftina si sa suporte procesoare mari sau care sint acum in top. Dupa alegi ced vrei pentru ca sint multe branduri si cu preturi diferite.

| Kaennox explică (pentru relian):

Multumesc...astept si pentru alte raspunsuri!

| relian a răspuns (pentru Kaennox):

Scuza-ma dar nu sint technician nici nu am la indemina ceva reviste sa ma pot uita si sa iti zic sigur ia aia ca e buna.Ma pricep doar asa cit de cit.Restul le iau si eu din reviste sau de la magazine mai ales placile de baza.Acolo in revistele lor scrie date tehnice despre o placa de baza.Ce iti pot spune este ca procesorul este bun si placa video este buna, memoriile sint bune indifferent de care or fi dar sas e potrivesca in s; lotul placii adica DDR3 cred, iar c arcasa nu conteaza.Nu arunca pe banii pe carcase ca arata nu stiu cum.Sursa sa fie atit cit trebuie sin rest pe poti lasa si asa fara carcasa insirate pe masa.Dar trebuie sa ai o carcasa si de aia iti recomand o carcasa daca poti mare ca volum.Nu lua carcase mici inghesuite unde aerul circula slab.Hardul este bun are viteza mare si ai si spatiu pe el si este si de un brand bun.Procesorul este i3 nu e cine stie dar ruleaza destule si apoi conteaza si ce vrei sa faci cu acel computer.Mai inti trebuie sa stii pentru ce vrei un calculator adica ce vrei sa faci cu el. Daca il iei doar sa navighezi pe net si chestii de g enul asta e super bun ce ai aratat tu. Daca insa vrei sa faci grafica de inalta rezolutie si mai stiu eu ce alte tehnologii sau sa joci jocuri noi atunci e mai bine sa mergi la magazine sa intrebi ori daca esti cu jocuri la fel mergi la un magazine ce are jocuri si citeste pe spatele carcasei ce trebuie sa ai ca jocul ala sa ruleze pe calc tau.Acolo zice ce processor trebuie s a ai ce video si asa mai departe.Si de abia dupa te apuci sa cauti pentru ca stii ce sa cauti exact si in fctie de bani cumperi apoi.Ma uitai si la placa ta de baza si dupa cum si tu ai vazut suporta si procesoare i7 deci este buna.Am vazut are de toate si video integrat dar nu stiu de cit este.Sau poate se refera la video din processor pentru ca procesoarele de la Intel vin cu placa video integrata in processor dar nu de capacitate mari decit atit cit sa ruleze windowsul si chestii nu prea complicate.Deci nu stiu daca ruleaza jocuri doar folosind video integrat in processor.Placa de baza suporta o memorie destul de mare adica de 16gb si nu stiu pe citi biti lucreaza.red ca pe 32 dar nu-s sigur.Am vazut procesorul ruleaza si pe 32 si pe 64 de niti adica merge si pe placa ta de baza ce ai aleso.Intreaba totusi la magazine ce este cu placa de baza daca suporta si 64 de biti.Placa video este f buna are 1 gb memorie ruleaza pe 64 de biti ceea ce este f bine.Nu te gindi ca placa de baza ruleaza pe 32 si ca nu ar rula aia video pe ea pentru ca n-are a face.Ala 64 de bit de la video arata cum lucreaza ea nu pe ce este compatibila.Compatibilitatea te uiti la slot daca e AGP sau PCI sau PCIexpres.Ma uitai la toate si am vazut ca te pricepi daca ai ales tu pentru ca aceste component sint compatibile.Ai grija si vezi daca procesorul vine cu fan adica cu ventilator si daca nu atunci va trebui sa cumperi si ventilator.Si vezi ce sursa ai nevoie si dupa caz cumperi ori sursa separate si cutia separate sau o cutie cu totu dar cu o sursa care sa satisfaca placa viodeo si procesoru.Ma uitai si nu am vazut sa zica citi Wat necesita placa video ori placa de baza.Sa intrebi la magazine ce sursa iti trebuie la aceste component.Dar sigur ai nevoie de o sursa de ceva putere ceva de 550 sau daca nu mai mult. Oricum intgrebi si aia sigur stiu ce sursa ai nevoie.Deci da ce ai ales tu sint bune.Placa de baza nu este de un brabd super dar cred ca merge.Nu vad de ce n-ar fi buna.Cauta si noteaza ce sa intrebi la magzin.Sursa? placa de baza daca are ceva legatura cu biti si pe citi este? Placa de baza daca are video integrat de cit este si ce este? Asta sa stii daca mai e nevoie sa cumperi tu placa noua video separata.In rest cred ca e ok.Dar inainte cum am zis mergi daca vrei sa joci si cauta jocurile cele mai noi si mai tari si vezi ce trebuie ca sa fie rulate ce processor video etc le trebuie.Bafta.

| Zangetsu a răspuns (pentru Kaennox):

Placa video prea slaba, si e posibil ca sursa care vine impreuna cu carcasa sa fie petarda si in cazul unei caderi de tensiune poate sa-ti strice celelalte componente.

| Kaennox explică (pentru Zangetsu):

Propui sa iau o carcasa fara sursa si sa cumpar eu o sursa?

| Kaennox explică (pentru relian):

Ms...jocurile astea noi cer cel putin 4 GB ram, placa video de 1 GB, procesorul am vazut ca este mai cu mot mersi mult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nici o legatura cu arderea calc. Ia si un UPS si o sa ai totul protejat.
Daca spui ca nu ai bani de unul bun, ia unul sh, dar cu garantie. Gasesti si pe computergames.ro destule de vanzare. Daca te intereseaza unul pe componente, da-mi un semn si iti fac o configurantie.

| Kaennox explică (pentru anonim_4396):

Ma intereseaza unul pe componente, vreau sa-mi mearga jocurile astea din 2008 pana in 2011-2012(nu la optiuni grafice maxime) dar pana in 2000 de lei fara monitor!

| Kaennox explică (pentru Kaennox):

Cum am spus sa iau acum sau luna viitoare carcasa, apoi luna "viitoare viitoare" sa iau placa de baza etc., si le am pe cele de sus, dar nu stiu daca sunt bune!