| Caddy1609 a întrebat:

Salut,as vrea sa stiu garantia internationala cum este? treaba e ca vreau sa cumpar un aparat foto (mai exact un Nikon d5500) la un pret foarte bun (550 euro) kit cu obiectiv pachetul este sigilat nedesfacut, l-am intrebat pe vanzator daca are garantie si a spus ca are garantie internationala si ca e adus din Elvetia.(dupa mine cel mai probabil e furat din elvetialaughing ) asa ca eram curios cu sta treaba cu garantia asta internationala.multumesc.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Garanția internațională e la fel cu aia națională, doar că e oferită la orice service autorizat al firmei (Nikon, în acest caz - la noi reprezentat de Skin Multimedia). Evident pe bază de acte - factură și certificat original de garanție. Așadar, dacă nu are actele alea, e posibil să fie furat. Dar dacă le are... l-ai bănuit degeaba. Iar garanția chiar e valabilă.

| Caddy1609 explică (pentru mihai69):

Si daca nu are factura dar are garantia? nu-i valabila garantia fara factura?

| mihai69 a răspuns (pentru Caddy1609):

Din câte știu, la noi nu acceptă nicio garanție dacă nu ai factura produsului (chiar dacă nu e pe numele celui care îl duce la reparat - e o dovadă că a fost cumpărat legal).