| Pe19 a întrebat:

Aș vrea și eu o aplicație sau un site unde aș putea face chestionare cu întrebări de economie, pe modelul chestionarelor auto, care au variante de răspuns corecte/greșite, iar cele greșite îți sunt precizate. Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Încearcă-ți norocul cu Google Forms.

| Krsz22831 a răspuns:

1. Evaluați modul în care se modifică comportamentul locuitorilor unui oraș ca urmare a deciziei autorităților locale de a impune o taxă pe coșul centralelor de apartament.
2. Lucia este studentă la Universitatea Transilvania din Brașov. Ea este o studentă care tratează cu seriozitate școala: participă la cursuri, merge la bibliotecă, își pregătește seminariile și laboratoarele etc. Pentru hobby-urile sale, îi rămân doar 5 ore pe săptămână. În acest timp liber, Luciei îi place cel mai mult să modeleze lutul, fiind o adevărată artistă amatoare. A moștenit această pasiune de la bunicul ei, un artist amator din comuna Horezu, județul Vâlcea. Când mergea pe la bunici, în vacanța de vară, Luciei îi plăcea să-l privească pe bunicul ei cum făcea străchini și urcioare din lut. Acum Lucia încearcă să ducă mai departe meșteșugul bunicului ei, simțind o plăcere deosebită când, cu mâinile ei, modelează din lut urcioare și străchini. Lucia poate realiza pe oră fie 1 urcior, fie 2 străchini.
a. Cât este costul de oportunitate al realizării de către Lucia a unui urcior, exprimat în număr de străchini? Dar costul de oportunitate al producerii unei străchini, exprimat în număr de urcioare?
b. Trasați frontiera posibilităților de producție a Luciei pentru urcioare și străchini, având în vedere cantitatea din aceste bunuri ce le poate realiza săptămânal.
3. În Figura de mai jos sunt prezentate două curbe ale ofertei, O0 și O1. La fiecare preț, cantitatea oferită pentru oferta O1 este mai mare decât cantitatea oferită pentru oferta O0. În ce caz este mai probabil să apară un excedent: când oferta este O1 sau când oferta este O0? În caz este mai probabil să apară un deficit: când oferta este O0 sau când este O1? Explicați răspunsul dvs.
4. Pentru a spori incasarile, conducerea echipei de baschet a Clubului Sportiv Universitatea bra; o via in calcul cresterea pretului biletului biletelor de intrare la meciuri. Pretul unui bile teste in mod current 4 lei/persoana, iar numarul mediu de spectator pe meci este de 600
5. Consumul populaţiei a reprezentat 80% din produsul intern brut, consumulguvernamental 6%, iar investiţiile 22%. Stiind că formarea brută de capital fix este 1000, iar variația stocurilor este nulă, cât este valoarea balanței comerciale externe?
6. In sectorul real sunt incluse: toate cele de mai sus
7. Exista un deficit bugetar atunci cand:cheltuielile bugetare sunt nejustificat de mari
8. Clubul spaniel de fotbal Real Club de Vigo a deschis la Brasov sectorul extern
9. Daca o familie obtine venituri exclusive din proprietate nici una dintre cele de mai
sus
10. Universitatile private, care ofera servicii sectorul real
11. O firma de IT din Brasov, vinde, aproape in totalitate sectorul real
12. Intr-un an, o firma din Covasna care produce pantaloni nu se poate preciza
13. La intrebarea: cat de multi bani trebuie multi sau putin dar intr-o cantitate bine
determinata
14. Sectorul public guvernamental exista pentru a presta gratuity unele servicii care nu
pot fi asigurate prin intermediul pietei

15. Cursul de schimb dintre euro si moneda nationala curs afisat cat este pretul unui euro exprimat in lei
16. Piata bunurilor si serviilor asigura legatura intre gospodariile populatiei si firme 17. Care dintre urmatoarele marimi economice descriu un flux monetary consumul
privat, C
18. Cea mai mare parte a veniturilor gospadariilor populatiei este reprezentata de
venituri din munca adica castigurile salariale, W
19. Gospodariile populatiei isi folosesc venituri in principal pentru consumul privat, C. 20. Deficitul Bugetar, apare atunci cand cheltuielile publice sunt mai mari decat cele
prevazute in legea bugetului
21. Subventiile pe care statul le acorda firmelor sunt o component a transferurilor, TR
22. In figura 2.5 sunt prezentate fluxurile monetare dintr-o economie. Unele dintre
aceste fluxuri 140 u.m.
23. Pentru economia din figura 2.5 deficitul bugetar a fost de
24. Pentru economia preznta in figura 26. , in anul urmator celui luat in considerare la
intrebarea 1, s-a inregistrat o crestere a lui A cu 5 U.m o cresterea a lui B cu 40 u.m
25. In decursul saptamanii curente, fata de saptamana trecuta, casele de schimb
valutatre au afisat cursuri de schimb mai ridicate au scazut importurile
26. Care din urmatoarele cauze nu va duce la cresterea cererii de bere un studio al
Ministerului sanatatii, publicat pe Internet si analizat la principalele posture de
televiziune
27. Daca cumparatorii cred ca pretul uleiului de floaera soarelui va creste in viitor: nici o
schimbare a cererii de ulei; doar o schimbare a ofertei de ulei/crestere a cantitatii
cerute de ulei datorita schimbarii ofertei
28. Daca o descoperire in ingineria genetica face posibila cresterea de doua ori a recoltei de porumb o crestere a ofertei de porumb, datorata scaderii costurilor de productie/o crestere a cantitatii oferite de porumb, datorata cresterii dorintei de a vinde acest bun
29. Toate celelalte ramanand neschimbate, elasticitatea cererii pentru un bun, in functie de pret, tinde sa fie mai mare cu cat sunt mai multe bunuri care sunt considerate de cumparatori substituenti pentru bunul respectiv

30. Un vanzator care doreste cresterea venitului toatal incasat din vanzarea unui bun, va proceda la modificarea pretului pe baza elasticitatii ofertei, nu a cererii
31. Un pensioner cumpaura un pachet cu sase cutii de bere, indiferenta de pret
elasticitatea cererii in functie de pret teste 0
32. Atunci cand cantitatea de echilibru pe piata unui bun cvreste dar pretul de echiliru ramanae neschimbat
33. In care din urmatoarele cazuri curba cererii pentru mici la cantina universitatii s ava deplasa spre dreapta pretul micilor scade
34. Ministerul sanatatii doreste sa reduca fumatul prin cresterea taxelor cererea de tigari este inelastica
35. Cand pretul de echilibru pe piata unui bun creste, dar cantitatea de echilibru ramane neschimbata
36. Toate celelalte ramanand neschimbate, un pret plafon (pret maxim), stability sub pretul de echilibru
37. In februarie in Brasov oferta de flori este inelastica dar cea de ciocolata este elastic
38. In Brasov la pretul current de 1.5 lei/bilet, numarul zilnic de calatori cu transportul
public este de 10000
39. Una dintre urmatoarele explicatii reprezinta motivul pentru care benzinariile cresc
pretul carburantilor
40. Se presupune ca piata unui bun este in echilibru. Daca are loc o crestere a cererii iar
pretul ramane la nivelul pretului de echilibru anterior, pe piata
41. Presupunem ca in municipiul Brasov, un weekend exista un deficit de locuri de
parcare
42. Rat Brasov are nevoie de incastrari mai mari din transportul in comun, pentru a plati
autobuzele noi achizinitionate.Cum va proceda Rat Brasov
43. Cresterea cererii pe piata unui bun va determina oferta
44. In lista urmatoare factorul care determina o sacdere a ofertei pe piata unui bun este
45. Cum influenteaza cresterea preturilor factorilor de productie oferta pentru un bun
46. Sa presupune ca la licitatia organizata de primaria Municioiului Brasov privind
Ridicarea gunoiului, se prezinta doua firme. Cum poate preveni Primaria o eventuala conspiratie dintre cele doua firme astfel incat,

47. A nins, in sfarsit, in Brasov iar partiile de schi din Poiana sunt acum in stare foarte buna toate cele de mai sus insumate.
48. Pentru a stimula productia interna, guvernul se asigura ca fermierii vor reception 5.5 u.m pentru fiecare litru de lapte, prin intermediul unei subven’ii. Folosind graficul din Figura 41
49. In figura 42, costul total mediu al unei firme de monopol este CTm.Curba cererii care se adreseaza monopolului este P=f(Q), iar pretul care maximizeaza profitul monpolului este 8 u.m.
50. O firma are Doua fabric, situate in tari diferite. Functiile costului marginal pentru cele doua fabric sunt:Cmg= pentru fabrica din tara A, respective Cmg= pentru fabrica din tara B
51. RAT Braşov a decis creşterea preţului biletelor de călătorie cu mijloacele publice de transport, de la 1, 5 lei la 2 lei. Cât reprezintă această creştere în procente? 33% După prima lună de la creşterea preţului, RAT Braşov a raportat creşterea cu 24% a încasărilor din vânzarea acestor bilete. Determinaţi cu cât a scăzut, în procente, numărul de călători. Cât este elasticitatea, în funcţie de preţ, a cererii pentru serviciile de transport public, în municipiul Braşov?
52. Atunci cand Rat Brasov a crescut pretul biletelor de calatorie de la 1.5 lei cu 2 lei, incasarile din vanzarea bilete; or de calatorie au crescut cu 24%
53. Aceasta intrebare are in vedere modelul costurilor pe termen scurt ale unei firme. Cand productia firmei, Q, este egala cu 25 unitati, diferenta dintre costul total mediu si costul variabil mediu este egala cu 6 u.m
54. Functia de productia a unei firme este Q=A*L*K. Cu ce procent trebuie marita cantitatea de capital pentru a creste productia cu 5%, in conditiile in care cantitatea de munca ramane neschimbata
55. Aceasta intrebare are in vedere modelul costurilor pe termen scurt ale unei firme. Cat este marimea costului unitary cand productia Q este egala cu patru unitati
56. George se gandeste sa deschida un magazine de calculatoare. Estimeaza ca pe an,
chiria pentru spatiu si aprovizionarea cu marfa il vor costa 20000 u.m. In plus se gandeste sa-si plateasca chiar lui insusi o suma anuala de 10000 um, ca salariu pentru munca pe care ova desfasura in cadrul

57. Un intreprinzator detine o firma care produce dispositive de fixare, prin combinarea unor suruburi cu piulite
58. In Comunicatul de presa nr.311 din 19 decembrie 2014, Institutul National de Statistica a publicat a indicatorii macroeconomice privind Ocuparea si somajul in Trimestrul al #-lea al anului 2014
59. In tabelul 10 sunt prezentate date privind economia Romaniei din anul 2011. Folosind aceste date, determinati PIB realizat in anul 2011 in Romania
60. Folosind datele din Tabelul 10 determinati marimea investitiilor, realizate in anul 2011 in Romania
61. Conform datelor din Tabelul 10, in anul 2011 Romania a avut un export net negative. Cu ce suma au contribuit schimburile comerciale cu alte tari la Formarea PIb al Romaniei in anul 2011
62. Care dintre următoarele elemente este luat în calculul PIB: energia electrica consumata intr-o gospodarie
63. Care din următoarele afirmaţii sunt corecte în cursul unor perioade caracterizate prin inflaţie? PIB nominal creste mai rapid decat PIB real
64. Dacă o companie franceză are o filială în Germania, venitul rezultat din operaţiunile filialei este inclus în PNB-ul Frantei
65. Presupunem că într-o economie se produc doar 2 bunuri finale x şi y. În anul t0 preţurile bunurilor şi cantităţile produse au fost Px0=4, Py0= 5, Qx0 = 50, Qy0=100. În anul următor acestea sunt: Px1=6, Py1=5, Qx1= 100, Qy1=80. Deflatorul PIB în anul t1 este: 125%
66. Într-o economie, cererea agregată reprezintă 100.000 mild. u.m. Cunoscând că ponderea consumului privat, a investiţiilor şi a consumului public în cererea agregată sunt de 60%, 15% şi10%, iar exporturile reprezintă 20.000 mild. u.m., exportul net are valoarea: 15.000 mild. u.m.
67. Se presupune o economie formată din două firme. Firma S.C. MERE S.R.L., care deţine în proprietate o suprafaţă de teren pe care a realizat o plantaţie de meri. Ea produce şi vinde mere. O parte din mere le vinde direct gospodăriilor populaţiei. Cealaltă parte de mere o vinde firmei S.C. SUC S.R.L., care produce şi vinde suc de mere gospodăriilor populaţiei. Tranzacţiile care au loc în perioada analizată sunt următoarele:

S.C. MERE S.R.L. Salarii plătite angajaţilor 15 mil. lei; Taxe plătite statului 5 mil. lei; Venit obţinut din vânzarea merelor 35 mil. lei; din care: - 10 mil. lei = vânzări mere către populaţie; - 25 mil. lei = vânzări mere către firma S.C. SUC S.R.L.
S.C. SUC S.R.L. Salarii plătite angajaţilor 10 mil. lei; Taxe plătite statului 2 mil. lei; Cheltuieli pentru mere 25 mil. lei; Venit obţinut din vânzarea sucului 40 mil. lei. Care este valoarea totală, măsurată în unităţi monetare, a activităţii economice agregate generată de aceste două activităţi? Determinati aceasta valoare prin 3 metode: metoda producţiei, a venitului şi a cheltuielilor.
68.Raportul dintre numărul şomerilor şi populaţia ocupată este de 1 la 4. În aceste condiţii rata şomajului calculată la populaţia activă disponibilă este: 20%
69.Intr-o economie, valoarea adăugată brută este 2000 um, impozitele platite de agentii economici sunt de 500 um, taxele vamale sunt de 50 iar statul ajuta anumite categorii de producatori cu ajutorul unor subventii care se ridica la 5% din PIB. Care este valoarea PIB-ului in aceasta economie?
70.Care a fost suma fondurilor alocate de EU pentru România în perioada 2007-2014:
33 miliarde de euro
71.Care este principala sursă de venit a companiei Google:Reclama pe site-urile proprii 72. Ce se tranzacționează pe piața de capital? Active financiare