| Vizzyy a întrebat:

Salut, as vrea si eu sa stiu daca a masurat pana acum cineva la un cuptor electric aproximativ de 3.6Kw, ce putere sau amperaj foloseste in momentul gatirii, spre exemplu la 200C, multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Puterea maxima (ce poate consuma) este 3.6KW.
Amperajul (la putere maxima) este de cca. 16A.
In realitate, puterea (si amperajul) poate fi mai mic, in functie de reglaje.

| relian a răspuns:

Pe aragaz scrie puterea maxima, deci cand ar fi deschise toate ochiurile sau ce mai are el acolo.
Nu doara un ochi are puterea respectiva, toate date la maxim, au acea putere.
Sa vezi ce amperi trage, deci puterea consumata, cand gatesti, banui ca nu gatesti la toate ochiurile si la putere maxima, in cazul ala deja stii.
Daca gatesti la un ochi si la ce spui tu temp, de ai un aparat de masura sa masoare si amperi, poti masura, citi amperi trage, stiind voltajul ai aflat puterea, adica A masurati x cu volatju, ai puterea in watt.

| Frank51 a răspuns:

Dacă are 3 trepte de putere, 3.6kW fiind treapta maximă, amperajul pe treapta maximă este Imax=P/R=3.6kW/230=15A

Imed=2.6kw/230=11A

Imin=1.6kW/230=7A

Ceva de genul.