| Costel9695 a întrebat:

Salut,azi am calcat pe firul de internet care era conectat la laptop si un "pin" de la slotul de internet s-a rupt,internetul merge bine, este vreun risc daca continui asa?

7 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

NU! Nu exista nici un risc! Cred ca acel fir nici nu era bagat in mufa, deci nu s-a rupt! Netul are nevoie de 6 sau 7 fire nu mai stiu exact... 8 fire se folosesc pentru o viteza de net foarte mare, deci daca se rupea un fir nu-ti mai mergea netul! Bafta!

| Costel9695 explică (pentru lpavel):

O sarma aurie s-a rupt din slot-ul LAN din laptop, cablul nu are nimic

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru lpavel):

Doar 4 fire sunt folosite, 2 pentru RX si 2 pentru TX, adica pentru receptie si transmisie.

| Costel9695 explică (pentru ﭿTroubledSoul):

Aha,deci daca un "pin" din ăla e rupt şi netul merge nu e niciun fel de problema

| lpavel a răspuns (pentru ﭿTroubledSoul):

Ok, eu stiam 6, dar nu conteaza... oricum merci!

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru Costel9695):

Teoretic,nu ar trebui sa fie nici o problema.

| ﭿTroubledSoul a răspuns (pentru lpavel):

Pentru modemuri de viteze mari, ai nevoie de toate firele, dar la cele de viteza pana in 100mbs, poti folosi doar 4.