| youcon a întrebat:

Azi am luat un aparat foto Samsung ST66.Acest aparat are baterie :Li-Ion BP70A.Intrebare este:Trebuie formatata bateria la fel ca la telefoanele mobile?
Multumesc!

1 răspuns:
| Mihai_Razvan_1995 a răspuns:

Sigur ca da! Ori ce baterie ce vine impachetata este "moarta" pentru a nu deteriora calitatea acesteia. Imagineazati ca de ex o baterie vine din alta tara, trece destul de mult timp pana aceasta ajunge in depozite, magazine, etc. Deja are minim 4 - 6 luni depinde din ce tara vine. Apoi sta prin magazin ceva timp, la tine ajunge
dupa ceva timp, ti-ar conveni o baterie deja obosita? Nu cred. Au si ele termenul lor de functionare. De aceea tu trebuie sa formatezi ori ce baterie nou nouta, pentru a o aduce la viata.