| Butoiash a întrebat:

Salut, azi dimineata detectorul de gaz mi-a oprit gazul, dupa am tras butonul ala rosu, la o ora a inceput sa piuie in continuu detectorul si sa se auda la panoul electric cateva pocnituri usoare(dupa ce am scos detectorul din priza totul a fost ok). Stie cineva ce poate fi? E oare prea sensibil si trebuie schimbat?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ori este defect ori este o scapare de gaz. Ar fi bine sa verifici cu apa si sapun (ATENTIE! NU cu bricheta sau alta sursa de foc) furtunul de la aragaz sau centrala. Restul le pot verifica meseriasii de la cei ce fac distributia gazului sau furnizarea la voi. La noi este firma furnizoare care face si reparatiile. Intereseaza-te la furnizor (cel care-ti da factura) si vei afla daca el sau distribuitorul se ocupa cu reparatiile.

4 răspunsuri:
| LittleBugsBunny a răspuns:

Suna la cei de la care ai cumparat detectorul si ii intrebi, ar trebui sa ai un numar pe undeva prin hartii sau cel mai sigur pe site-ul lor

Răspuns utilizator avertizat
| LittleBugsBunny a răspuns (pentru Butoiash):

Ai grija sa nu patesti ceva cu gazul ca nu degeaba a pornit detectorul ala... si nu de alta dar o explozie de asa natura nu doar ca ar face praf apartamentu, dar nici tie nu ti-ar fi bine

Răspuns utilizator avertizat