Întrebare recomandată | Lioana a întrebat:

Astăzi a sarit siguranta principala de la panoul electric. O deschid iar si se inchide instant imediat ce o deschid.
Am verificat ce aparate am in priza si am vazut ca daca inchid butonul unui prelungitor cu 6 prize nu se mai inchide siguranta. Am scos pe rand din priza fiecare aparat introdus in acel prelungitor si am constatat ca daca scot PC -ul nu se mai inchide siguranta. Dar PC-ul nici macar nu era pornit cand s-a inchis siguranta.
Care poate fi cauza?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Verifica cablul de alimentare PC! Daca nu du-l in service (PC-ul)! PC-ul meu are intrerupator pe alimentare si il inchid si de acolo, altfel este sub tensiune tot timpul chiar daca l-ai inchis prin shutdown.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat: pune si PC_ul direct in priza. Poate fi la prelungitor problema daca nu i-ai schimbat locul cablului de la PC.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate fi prelungitorul in sine.

| Frank51 a răspuns:

E un scurt pe circuitul unde sare siguranța, dacă sare doar când e PCul in priză, e dusă sursa.

| gabicoo a răspuns:

Probează PC-ul cu un alt prelungitor sau bagă-l direct într-o priză! Dacă sare iar siguranța e de la calculator! Dacă nu atunci problema e la prelungitor!

| mejftw a răspuns (pentru gabicoo):

Sper ca nu inchide PC-ul direct din butonu on/off al prizei laughing

| Puscaion7000 a răspuns:

Prea multi consumatori in reteaua electrica, incearca limitarea cinsumatorilor casnici