| Claudiu_Cretisteanu_1973 a întrebat:

Acum câteva zile am băgat în priză un încărcător de acumulatori, care avea cablul bandajat cu bandă de izolier, să produs un scurt la cablu și a bubuit priză... Am schimbat siguranta de pe panoul electric și nu imi mai funcționează priză, ce tre' să fac, să schimb priză sau se poate repară?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Schimba priza.Ce drk sa mai repari la ea?

| dannyel86 a răspuns:

Poti schimba priza. Daca s-a facut scurt la firele din pereti, care leaga priza la sistemul electric, atunci e jale. Eu am patit asa. A facut scurt si priza nu se mai poate folosi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dannyel86):

Inseamna ca ai avut instalatia veche si/sau prost facuta!
Normal, siguranta din panou cedeaza mult mai repede decat instalatia electrica. Mai ales cele automate.

| dannyel86 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sau ambele. Si veche, si prost facuta. Trebuie sa recunosti ca in domeniul energiei electrice, mai cu seama in mediul rural, nu se mai fac investitii pe cabluri si alte sisteme. Ca sa intelegi cat de prost sta treaba la mine, becurile se ard foarte des, iar panoul e pe stil vechi. Sigur ca se poate schimba, dar e nevoie si de bani pentru a sustine investitia la domiciliu personal. Locuiesc la bloc, ceea ce complica si mai mult lucrurile. Iar reteaua e impartita pe trei faze. In acelasi imobil, eu cu tine nu avem lumina cand sunt pene de curent zonale, dar vecinul de la etajul 2 poate urmari meciul linistit la televizor. Traim in Romania!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dannyel86):

O mai patesc si eu, tot la bloc. Jumatate de bloc sta la lumanare, jumatate n-are nici pe ma-sa. De vina sunt conexiunile oxidate dintr-un punct de transformare, din spatele blocului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Si pe cand am fost angajat la un hotel, se intampla mai frumos... La receptie nu mergeau prizele, la etajul 1 nu aveau lumina, la o anumita camera din etajul 4 nu mai mergea nimic... Zici ca au construit cladirea aia in 5 ani, cu echipe de muncitori coordonate de sefi vorbitori de limbi diferite!
Asa era si instalatia de incalzire, daca la camera 306 puteam pune carne congelata la pastrat, deasupra, la 406, era ok, iar dedesubt, prea cald. Alaturi iar cancer, urmatoarea mai bine... Apareau problemele pe niste "coloane" de camere, la 50m una de alta. Lucrari comuniste!

| dannyel86 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu e exclus ceea ce spui. Cei de la E-On vin periodic sa repare, schimbe sau sa verifice echipamentul la punctul de transformare din zona. Consumatorii s-au inmultit ca numar, reteaua a ramas aceeasi. De aici si efectele.

| IonutzMariusz a răspuns:

Priza trebuie înlocuită dar cumpără ceva de calitate de la magazinele de bricolaj (nu din piață)
Eu îți recomand produse marca Schneider Electric, sunt un pic cam scumpe (18-30 lei în funcție de model) dar e calitate garantată!