| Catalinlupu23 a întrebat:

Salut,azi mi-am curatat laptopul si tot merge bine in rest cand aprind bluetooth si conectez casca liniile de la wifi scad cu 2 si cand dau off la bluetooth revine.De la ce ar putea fi?

40 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai desfacut laptop-ul, atunci probabil n-ai asezat exact la loc firele de cablaj a modulului Bluetooth /wi-fi. Daca nu sunt la locul lor, circuitele de radiofrecventa se pot dezacorda.
Incearca sa te deconectezi de la wi-fi si de la Bluetooth, dupa care conecteaza-te din nou (poate va ajuta la re-sincronizarea frecventelor).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Tot asa este, cand am curatat laptopu am scos tot din el, placa de retea tot si le am reansamblat inapoi cum trebuie

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

In acest caz, ai dezacordat destul de tare circuitele.
Ar fi nevoie de aparatura speciala de radiofrecventa pentru re-acordare.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Exista video pe Youtube cu asa ceva?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Degeaba ar fi, daca n-ai aparat pentru masurare radiofrecvente.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Da din ce cauza sa dezacordat?

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Tu n-ai ce-i face, decat sa-l lasi in pace si foloseste-l asa.

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Ti-am scris: pozitia firelor este foarte importanta, de acolo se dezacordeaza.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Si daca le reasez tot nu merge?
Si cat ar costa reparatia?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Poti incerca.
Firul de antena (care are un capat liber, ne-conectat) trebuie astfel asezata sa nu fie langa parte metaalica, sa nu se ecraneze.
La unele laptop-uri, firul de antena este conectat printr-o mica mufare si este trecut in panoul ecranului. Deseori, la asamblare se uita conectarea mufei, iar wi-fi /Bluetooth nu mai are putere de emisie si sensibilitate suficienta ("antena" fiind scurtata).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am o poza facut la placa de baza, poate intelegi mai bine si imi dai detalii mai bune, poza este facuta cand era prafuit si murdar.
https://imgur.com/a/apZbQzB

| Catalinlupu23 explică (pentru Catalinlupu23):

Placa de wifi am scos-o eu

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Nu observ unde este olaca wi-fi. sad
Fa asa cum am scris inainte!

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Placa am scos o atunci pentru ca voiam sa l curat, am sa fac ce ai spus tu si o sa iti trimit maine poze cu toate partile laptopului.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Eu am avut niste probleme cu balamaua dreapta si s-a rupt foru negru care conducea spre placa de retea

| Catalinlupu23 explică (pentru Catalinlupu23):

De unde pot sa iau altul?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Ai legat firul inapoi, la loc?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Nu,e rupt pe jumate
Uite o poza:https://ibb.co/rcC370Q

https://ibb.co/BfY8yXb

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Firul de antena rupt trebuie cositorit laolalta IN VARF (sa ramana lungimea initiala), cositorirea izolata (se poate si cu putin scoch) si pus inapoi la locul initial.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Cat ar costa sa faca balamaua si firu?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

De regula, balamaua laptop-urilor nu se poate schimba, doar cu scheletul (de aluminiu? ) impreuna, ceea ce inseamna demontarea si mutarea intregului ecran, a sistemului de iluminare etc.
In asemenea cazuri, cel mai simplu este de inlocuit tot "capacul" (cu ecran, cu tot), fiindca manopera + piesele sunt compatibile ca pret (aproximativ pretul unui laptop (nou? ). Multi abandoneaza laptop-ul in asemenea cazuri (destul de des intalnite, balamalele fiind "calcaiul lui Achile" a laptop-urilor).
Firul, daca este suficient loc, se poate lipi (asa cum am scris inainte).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Si daca asi duce numai firu la reparat cat m-ar lua?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Daca leg firul cu o banda izoliera se poate scurtcircuita ceva?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Balamaua merge perfect numai ca s-a rupt plasticu de la suruburi si nu mai sta

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Firul trebuie lipit cositorit, cu un pistol sau ciocan de lipit. E o operatie de cateva secunde pentru un priceput.
"Banda izolira" este pentru a izola, sa nu se faca scurtcircuit.
Daca doar plasticul este rupt la balama, atunci probabil se poate lipi (daca ai partile rupte). E nevoie de dexteritate, pricepere si un adeziv rapid (tip "Picatura"). Atentie, sa nu se lipeasca si altceva, nedorit (de exemplu capacul cu unitatea laptop-ului, sa nu-l mai poti deschide).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am mers cu el la un service si a spus doamna ca trebuie sa iau o antena noua e prea complicat sa gasesc asa ceva si mi-a dat o varianta mai buna sa iau un stick bluethoot portabil usb.

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

:O
Este si aceea o varianta, pentru necunoscatori.

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Am rezolvat problema cu wifi si bluetooth

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Cum?

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Mi-am luat adaptor bluetooth usb si merge perfect.

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

OK.
Dar era mai simplu de lipit firul. happy

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Mi a zis doamna ca trebuie luat alta antena, e greu de gasit una pentru modelul meu Asus si mi-a dat ideea asta.

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Antena este un fir de sarma, izolata. Doar lungimea exacta conteaza.
Doamna si-a facut niste banuti din vanzare. happy

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Da n am cumparat de la ea adaptoru bluetooth l-am luat de pe eMAG happy

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Vreau sa lipesc firu, ce scule imi trebuiesc pentru al repara?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Pistol- sau ciocan de lipit + cositor "fludor" + sacâz.
Intâi exerseaza lipirea pe un alt fir, asemanator!
Succes!

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

Sacâz si cositor pentru ce se foloseste?

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Pentru lipit fire de cupru (si nu numai).

| Catalinlupu23 explică (pentru Bula):

In ce mod ar trebui sa lipsesc firu?
1.https://ibb.co/n6qVLh1

2.https://ibb.co/dbgx9rS

| Bula a răspuns (pentru Catalinlupu23):

Aproape ca in varianta 2, DAR un pic diferit.
1. Lungimea totala a firului trebuie sa ramana acelasi ca ceea originala (antena este acordata in functie de lungimea antenei).
2. Cele doua capete care se lipesc nu vor fi expuse miscarii (dupa ce s-a asezat firul lipit la loc). Ca urmare, capetele de fire nu trebuie nici rasucite, nici agatate (asemenea "manevre" scurteaza lungimea, deci produc dezacordare.

Ca urmare, lipirea firelor se face varf la varf (astfel se va pastra lungimea originala).
O asemenea lipire se face astfel:
- se curata 2-3mm de izolatie de pe cele doua capete care se doresc lipite
- se cositoresc cele doua capete (grunduire)
- se ating varf-in-varf cele doua capete si se acopera cu cositor (fludor). Se formeaza un mic nod de cositor care va tine laolalta cele doua capete.
- verificare: se prind intre degetul mare si cel aratator cele doua bucati de fire (o parte cu o mana, cealalta pare cu cealalta mana) si se trag in sens invers. Lipitura este buna daca nu se desface de la forta de tragere a degetelor.
- se izoleaza portiunea lipita (si dezizolata) cu 2-3 straturi infasurate cu banda de lipit din plastic sau cu scotch.
In final, antena se aseaza cu atentie la loc.