| Alinp20 a întrebat:

Salut baieti, putin ajutor daca se poate, am un amplificator,, the tamp E-400" cu 2x 190w 4ohm, 2x120w 8ohm si vreau sa stiu ce difuzoare s-ar potrivi, (dimensiune, wați, impendanta, + niste filtre si drivere) fara boxe gt facute, prea scumpe, cine ma poate sfatui?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Închipuieți amplificatorul ca o sticlă de vin, și boxele ca paharul gol, tu torni cât vin vrei tu în pahar. Așa și la boxe, poți pune o boxă chiar de 1W și să se audă foarte tare și frumos, pentru că tu ești în controlul puterii date în boxe. De obicei la boxe, cel puțin pentru mine, contează întâi calitatea, apoi puterea. O boxă bună se va auzi mult mai tare cu o putere mai mică.

Dacă înca nu ai experimentat, este nevoie să-ți înveți urechea cu diferite boxe, îți recomand să cumperi ceva boxe de podea, important este să fie din lemn nu plastic, și să aibă măcar 2 căi.

| Alinp20 explică (pentru Frank51):

Aici ai dreptate, ma m documentat putin, si as ofta pentru niste boxe mai bune cu mai multa sensibilitate, si niste filtre bune,

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amplificatorul dicteaza ce difuzoare vrea.
Un amplificator cu 2 iesiri de 190w 4 ohmi inseamna ca duce 2 difuzoare, fiecare de cate 4 ohmi ( asta e impedanta = rezistenta difuzorului ) si poate baga un difuzoare 190 w. Adica difuzorul tau trebuie sa duca minim 190 w. Merge si de putere mai mica daca reduci volumul amplificatorului.
Ce inseamna prea scumpe? La puterea asta, e cam scump comparativ cu nevoile muzicale ale unui om intr-un apartament sau casa.

| AIexandruu117 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci cu el.Sa asculti in sufragerie la bloc sau sa il folosesti la o petrecere.
Ca amplificator este mai degraba o pocnitoare.
Asta deja la 30%din puterea maxima o sa distorsioneze ca naiba si o sa-ti distruga twetere si de la boxe de 1000w.
http://www.luxman.com/product/detail.php?id=4

Japonezii de la Luxman au obtinut aproape aceleasi performante de putere la 25 de kg si un pret de vreo 50 de ori mai mare.
asta inseamna un amplificator adevarat.

| Alinp20 explică (pentru AIexandruu117):

Da era bun luxman daca voiam sa ma duc la nunti si botezuri, cu toate ca the tamp, e fabricat in china, este de calitate superioara fata de multe alte brenduri, am avut buget limitat si asta este ce a mai buna varianta,