Întrebare recomandată | Russenart a întrebat:

Salut, care e diferenta dintre o cheie OEM si Retail la Windows 10? Daca voi cumpara una si o activez la PC, ramane permanent?

Răspuns Câştigător
| nini_carosabil a răspuns:

Hei!

Diferentele nu sunt cine stie ce pentru un utilizator simplu al unui calculator. OEM nu o poti insta decat pe un calculator. Daca iti schimbi calculatorul, va trebui sa iei alta.
Retail este cea pe care o poti muta, iti schimbi calculator de mai multe ori sau iti iei un laptop, poti folosi cheia retail.
Sper ca am putut sa te ajut!
Succes!

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ramine daca o activezi electronic si o salvezi in contul Microsoft. Astfel, daca schimbi hardware-ul in viitor va fi super-simplu ca sa iti activezi din nou licenta.https://support.microsoft.com/......are-change

| MAMAAREMERE13214 a răspuns:

Da

| 278_dragos a răspuns:

Salut!

O cheie OEM e legata de componentele calcultorului, asa ca daca schimbi ceva pe acolo, s-ar putea sa ai nevoie de una noua sau sa le scrii celor de la Windows. Nu stiu daca te ajuta, dar ei asa spun. Nu o poti muta de pe un calculator pe altul.

Cheia Retail, e cheia ce poate fi folosita si pe un alt calculator (mutata) si ai suport tehnic direct de la Microsoft.