| Twe3K a întrebat:

Salut TPU, de curand am achizitionat o cheie tip RETAIL pentru windows 10, intrebarea mea este.
Pot folosi acea cheie si pentru windows 11 direct?
...Sau trebuie sa instalez windows 10 si dupa sa fac upgrade la windows 11?
Pe cheie scrie si faptul ca SE poate face upgrade la windows 11 daca am sistemul compatibil si il am.
Multumesc de raspuns si Funda bineinteles.

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Poți face clean install cu imaginea de Windows 11 și-l poți activa folosind cheia pentru Windows 10. Recomandarea mea este să activezi Windows 11 și să adaugi licența la contul tău Microsoft, pentru protecție. Cheia rămâne în format digital în contul de Microsoft legată la sistemul tău, oridecâte ori reinstalezi sistemul, se va autoactiva.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Incearca direct, la mine a mers sa activez direct un Windows 10 cu serial de W7.

Daca nu merge, faci update la 11, dar ar fi indicat ca apoi sa il reinstalezi "pe curat". (si va ramane activat, chiar daca nu folosesti cont de MS, se scrie cheia in BIOS).

| Brizbriz a răspuns:

In teorie... NU
in practica, tu NU ai nevoie sa bagi chei-a la instalare de windows, DECAT o singura data, dupa aia, cum ajungi pe net cu windows-ul ala se activeaza automat, deci, daca faci o singura data upgrade la windows 11 si apoi il reformatezi si instalezi direct windows 11, atunci se activeaza automat

oricum, daca nu "te mananca" sunt bani aruncati de pomana pe licenta de windows, merge binemerci si fara, nu poti sa schimbi imaginea de desktop si cam atat
si vreau sa spun CAT SE POATE DE LEGAL merge si fara, nici un crack, nici o piraterie, pur si simplu Mircosoft a renuntat la a te da afara daca nu ai licenta, ceva de-a face cu store, care aduce bani doar pentru ca oamenii au windows instalat