| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Care e practic diferenta intre 50 hz si 100 hz la tv-uri?
Fara link-uri sau tabele, vreau parere practic daca merită.
Mersi

24 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Eu cred ca este vorba de o rezolutie mai inalta a imaginii la televizoarele de 100 HZ spre deosebire de cele de 50 hz

| maphiotul a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eu is sigur de asta, nu doar cred laughing
Dar voiam sa stiu la ce ajuta practic

| mihai69 a răspuns:

Rezoluția imaginii NU depinde de frecvența de reîmprospătare; confortul vizual pe de altă parte, da.
Plus o mișcare mai fluentă la imagini care prezintă scene rapide.

| Holiday a răspuns (pentru maphiotul):

De fapt frecventa, sau rata de refresh, cum i se mai spune, nu are absolut nicio legatura cu rezolutia, si nu imbunatateste calitatea imaginii, ci doar fluiditatea ei, adica modul in care "se misca". Frecventa, in cazul asta, indica de fapt de cate ori se modifica imaginea TV-ului/ monitorului/laptopului/telefonului/tabletei, etc, pe durata unei secunde.

| maphiotul a răspuns (pentru Holiday):

Ziceam de păreri practice laughing
Ca nu prea inteleg termenii astia sf

| maphiotul a răspuns (pentru Holiday):

Cristidinbucuresti a zis de rezolutie nu eu

| Holiday a răspuns (pentru maphiotul):

"Eu is sigur de asta, nu doar cred"

Cristi:
"Eu cred ca este vorba de o rezolutie mai inalta..."
Tu:
"Eu is sigur de asta, nu doar cred"

Analfabetism functional?!

| Dismally a răspuns:

Diferenta este de "fluiditate a imaginii" cum se spune, dar asta te ajuta mai mult daca intri pe net cu el, sau il folosesti la jocuri ceva.

| Holiday a răspuns (pentru maphiotul):

"Ca nu prea inteleg termenii astia sf"

Imaginea TV, desi o vezi ca miscandu-se, ea de fapt este formata din imagini statice. Cu cat se schimba acele imagini mai des, cu atat fluiditatea imaginii e mai buna. Ca in exemplul simplu de mai jos. Cu cat derulezi mai repede paginile, cu atat miscarea e mai putin sacadata.

https://www.facebook.com/watch/?v=1236832209685946

| maphiotul a răspuns (pentru Holiday):

Bagă p_ula in măta!
Am scris corect alfabetic vorbind?

| NLS a răspuns:

100Hz e rata de refresh a imaginii, si ai nevoie de ea pentru jocuri (dacă folosești TV ul pentru gaming).

Altfel, 50Hz sau 60, cat au majoritatea modelelor, e perfect ok.

As cauta unul cu 60 în detrimentul unuia cu 50Hz, pentru a putea sa urmăresc conținut de pe Youtube sau filmat de mine, cu 60fps.

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

Am de ales intre 50 sau 100, nu 60
Dar la filme nu ajuta?

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Filmele au 23 sau 24 de frame uri, plus exista încă Hobbitul și încă vreo 2-3 filme ce s-au filmat la frame dublu adică 48fps.

Pentru toate astea, ajung cei 50Hz.

Insa dacă dorești sa te uiți la clipuri pe Youtube sau unele filme (de pe Netflix și nu doar de acolo... ), sau dacă ai filmat tu clipuri personale cu un framerate de 60fps, atunci e bine sa ai totuși un aparat care poate afișa minim 60.

Cu alte cuvinte, l as lua pe cel cu 100Hz, daca nu e de la un brand de mântuială.
Poți posta cele 2 modele?
Ce te împiedica sa pui pe lista și alt(e) model(e)?

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

Nu știu ce ma impiedica, astea doua imi plac
Cel pe 50hz e horizon la 1500 lei si pe 100hz e Sony la 3300 lei

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Horizon sunt Rah*t, cu R mare.
La 1500 RON găsești LG 4K 60Hz, 43 inch, I-am luat tatălui prin 10 decembrie când am fost în concediu asa ceva.
Nu e "mare" diferența între Horizon și LG, doar ca de la cer la pământ.

Acesta e

https://www.pcgarage.ro/......k-uhd-hdr/

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

Mi se pare chiar ok
Ca si specificatii sunt cam la fel
Doar ca nu stiu care e mai bun android sau google home

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

Poti sa imi dai te rog nr tau in privat?
Ca e prea mult de scris aici
As vrea sa te intreb mai multe detalii

| StefanFlorea a răspuns:

Practic un videoclip redat de un televizor reprezinta mai multe imagini puse cap la cap intr o secunda. 50hz înseamnă că intr o secunda televizorul tău prelucrează 50 poze, 100hz înseamnă că prelucrează 100, adică videoclipul de pe televizor o sa meargă mult mai fluent pe 100hz.

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Doar Discord dacă vrei.

LG vin cu webOS, si nu mi se pare deloc a fi un OS slab. Am găsit pe TV ul de 55 setările ușor, desi interfata era puțin diferita de cea a TV ului din 2017, tot LG și el.
Iar când după o luna i-am luat tatălui TVul, deja știam sa ii explic înainte sa apăs Next ce se va întâmpla în etapa următoare.

Sunt destul de "Idiot Proof" concepute meniurile.

Mai simplu de atât doar Android ul ce vine pe Philips e, insa Philips nu merita riscul, doar numele mai e de ei, sunt o firma chineza acum.
Unele modele ale lor sunt scumpe doar datorita AmbiLight, găselniță inventata de ei mi se pare, insa calitatea e mai slaba decât la LG sau Samsung.
Pe locurile 3 și 4 se situează Sony și Panasonic, apoi, la distanta mai mare, urmează și ei (Philips).

Restul, nici măcar în gluma nu merita pomeniți (Allview, Myria, Horizon).

| maphiotul a răspuns (pentru StefanFlorea):

Ok,mersii

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

Iti respect intimitatea, dar sincer nu stiu ce e discord
Oricum nu faceam nimic rau daca imi dadeai numarul, dar intre timp am vorbit cu un specialist si mi-a explicat mai multe lucruri
Inca nu stiu exact care o sa il iau, ma mai gandesc, nu vreau sa ma grabesc si sa imi pară rău

| NLS a răspuns (pentru maphiotul):

Acel Sony nu merita sub nici o forma banii ceruti (Sony sunt in cadere libera chiar si la telefoane, singurul segment ce le functioneaza inca foarte bine si le aduce profit sunt camerele foto si departamentul de optica-lentile. Inclusiv camerele foto pentru telefoane ).

Horizon-ul nici atat, pentru ca de aceiasi bani poti lua un LG sau Samsung de 100 de ori mai fiabil (si cu o constructie mai buna, departament de dezvoltare si testare mai "puternic", software cu suport mai bun, etc).

LG-ul pe care l-am luat eu in decembrie pentru Ro vine cu telecomanda aceea cu functie de mouse 3D (pe care am primit-o bineinteles si in Germania la modelul de 55 inch), se lucreaza destul de usor cu ea, scrii mai repede decat butonand, sau decat cu un joystick.

Poate fi controlat cu vocea,
are HDR10 (gama mai larga de contrast),
imaginea e de-a dreptul din alta lume (si spun asta in conditiile in care am mai avut un TV tot LG, 4K de 43 inch in Germania, luat in 2017. Acesta nou e clar peste acela, desi tehnologia ecranului e asemanatoare).

Sunetul e foarte clar, si probabil intuiesti deja ca peste 25-28% faci cu capul.
Eu am setat din meniu functiile de imbunatatire a sunetului, a imaginii, contrast dinamic, sunt mai multe chestii interesante.
Se poate porni si controla si cu telefonul daca vrei.
Integrare cu Amazon Alexa si Google

Poti opta si pentru modelul din 2022, adica 43UQ70003LB
insa vine cu o telecomanda normala, fara functie de mouse.

Avantaj model 2022: Din 3 HDMI cate are modelul din 2022, unul ofera eARC, in caz ca ai un sistem audio mai smcher pe care vrei sa-l conectezi cu TV-ul, direct prin HDMI 2.1.

| maphiotul a răspuns (pentru NLS):

,,,Poți posta cele 2 modele?
Ce te împiedica sa pui pe lista și alt(e) model(e)?""

Vezi de ce nu am vrut sa postez modelele? Pentru ca sa nu aibă ocazia un prost si un bou ca tine sa comenteze aiurea, am știut ca se ajunge aici.
Bă băiete, tu imi vorbești din statistici făcute de alți proști ca tine pe net.Eu am avut de LG chiar model scump, am avut si am de Samsung, nu imi povestii tu mie ca Sony e mai prost ca LG, că ești varză.
Am si Horizon daca chiar esti curios si deși e o firmă mai ieftina(turcească) au tv-uri foarte bune
Culcă-te că ești obosit...

| Hubiter a răspuns:

Clar merita. Cu cat frecventa Hz este mai mare cu atat imaginile nu vor avea umbre. Recoamnd chiar 150 - 300 Hz.