| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Vreau o parere sincera. Vreau sa imi cumpar un telefon. Si vreau sa stiu care e diferenta dintre S4 si replica sa. Credeti ca merita sa-l cumpar? Asta e link-ul http://www.tocmai.ro/samsung-galaxy-s4-15934309.html. Funda! ♥

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Sincer NU iti recomand. mai bine iti iei un s2 original decat un S4 clona. serios acum. gandeste-te numai daca ti se strica. nu ai unde sa il duci in garantie.

daca vrei imi spui ce buget ai, cam pentru ce il folosesti, si iti gasesc varianta cea mai potrivita.

| IForgotMyNameAgain explică (pentru Danzell):

Si ce inseamna ca e "replica perfecta"? Crezi ca o sa se strice repede?

| Danzell a răspuns (pentru IForgotMyNameAgain):

Iti garantez ca nu exista replica perfecta. altfel nu ar costa mai putin.
sunt folosite materiale mai proaste, alt fel de componente,
specificatii de gen rezolutie ecran, dpi, rezolutie camera, sunt mai scazute. de ex la camera, poate sa iti spuna ca face poze 16Mpx si sa faca la 8(se poate ajunge pana la manipularea specificatiilor EXIF din poza(exif sunt specificatii gen dimensiunea pozei, data cand a fost facuta, cu ce a fost facuta, coordonate gps, etc))
mai pot avea lipsa senzori de proximitate, si alte cateva.

ideea este in general sa cumperi de la firmele de care ai auzit.
nu te arunca sa cumperi o copie crezand ca este identica calitativ.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Diferența e una singură: garanția! Samsung oferă garanția timp de doi ani (ba în unele locuri, se laudă că repară telefonul în maximum o oră!), suceveanul de mai sus, cred că a doua zi dacă ai vreo problemă și vrei banii înapoi sau un telefon care să meargă zice că nici nu te mai cunoaște.
Pe lângă asta, pot apărea tot felul de disfuncționalități, fie din prima, fie în timp, datorite softului care cu siguranță nu e original, sau a componentelor, care nici alea nu-s cele din S4, ci niște imitații ieftine. Sau poate unele chiar să lipsească cu desăvârșire (în ciuda faptului că telefonul raportează că le-ar avea).