| maphiotul a întrebat:

Salut.
Care e diferența practic vorbind intre firul de pescuit fluorocarbon si monofilament?
Nu imi trimiteti link-uri sau tabele de comparație, ma repet ca ma intereseaza pareri de la cei care au folosit ambele fire.
Mersi.

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Salut!

În general, diferența dintre firul de pescuit fluorocarbon și monofilament se referă la proprietățile lor fizice și comportamentul în apă.

Firul de pescuit fluorocarbon are o densitate mai mare decât monofilamentul, ceea ce îi conferă o capacitate mai mare de scufundare. În plus, este mai puțin vizibil în apă decât monofilamentul datorită indicei de refracție apropiat de cel al apei.

De asemenea, firul de pescuit fluorocarbon are o rezistență mai mare la abraziune și la deteriorare UV decât monofilamentul. În timp ce monofilamentul este mai elastic, firul de pescuit fluorocarbon este mai rigid și mai puțin flexibil, ceea ce poate fi atât o avantaj cât și un dezavantaj în funcție de situație.

În ceea ce privește experiența de pescuit, fiecare pescar are preferințe diferite în funcție de tipul de pescuit și de condițiile de pescuit. Firul de pescuit fluorocarbon este mai scump decât monofilamentul, dar poate fi mai durabil și mai eficient în anumite situații.

În final, recomand să încercați ambele fire și să decideți în funcție de experiența personală și de nevoile dvs. de pescuit.

| maphiotul explică (pentru vmorghulis):

Ok,mersii.
Ce frumoasa esti laughing

1 răspuns: