| Alex_Copaciu_1996 a întrebat:

Salut,care ma ajuta si pe mine in domeniul consolelor de jocuri. deci eu vreau sa imi cumpar un XBOX 360. Cine imi explica si mie treaba cu modelele,care e mai bun,care sunt modelele. fat,slim,elite,arcade.? ca eu nu stiu,si as vrea sa ma ajutati. Multumesc, dau funda la cel mai detaliat raspuns.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Deci sunt 3 variante de xbox360.
Le deosebesti rapid dupa aspect(genral, ca sunt si particularitati, mai jos).
fat: http://bit.ly/GBRodd
slim: http://egamer.co.za/wp-content/uploads/2010/09/Xbox-360-slim-250gb-1.jpg
superslim: http://static1.thcdn.com/......555782.jpg
Temporar la noi in tara se gaseste doar varianta slim.
Cat despre superslim, o sa o scot din "joc" rapid deoarece nici nu se gaseste la noi, e urata ca aspect si nici nu are port audio optic.
Acum, fiecare din cele 3 variante(2, fara superslim) are diferite SKU-uri(Stock keeping unit). Si de aceea, la fat, avem ca sku varainte: arcade, elite etc. La fel cum la slim sunt variantele cu 250gb si 4gb, pe care le deosebesti inclusiv dupa aspect.
Acum, variantele fat au probleme, ca si cele de ps3 fat, deoarece au fost la icneput, consumau mult, se incalzeau etc(vezi xbox 360 RROD).
Din toate, cea care merita cel mai mult e xbox 360 slim. Cat despre caldura, nu e chair asa. Daca le bagi in frig la gheata, ai strica minunanta consola, indiferent de model. Ele au temperaturi de functionare. Oricum, isi pot asigura si singure racirea.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Slimul e mai bun pentru ca nu mai reapare problema inelului rosu dar daca iti iei modelu vechi si vara joci numai noaptea cand e rece nu ai treaba. De ce e bine sa joci cand e frig? Pentru ca procesorul nu se incinge cand e cald afara si bilutele care fac contactul cu placa baza nu se topesc asa se evita problema inelului rosu.