| Tiberiu_Adrian_1987 a întrebat:

Salut,care ma poate ajuta si pe mine? Ce placa video mi-ar fi de folos pentru un gaming mai bun, sa fie acceplata si de placa de baza.Am un: Tipul procesorului DualCore Intel Core 2 Duo E7200, 2533 MHz (9.5 x 267), Numele placii de baza Biostar G31-M7 TE (2 PCI, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, LAN), Memoria sistemului 3072 MB (DDR2-800 DDR2 SDRAM), Adaptor video NVIDIA GeForce 9400 GT (512 MB). Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Da,te rog cateva informatii despre sursa!
DAca e o generatie ceva mai noua(gen neagra,albastruie etc, nu alba).W, sau in cel mai fericit caz tot modelul, daca nu macar puterea(W), numele firmei si culoare. Eventual poti sa-mi spui cati pci-ex are(daca are).Cu procesorul tau ar merge bine si echilibrat un gtx 260(doar ca asta-i cam flamanda.Si cu timpul ca sa nu mai soliciti procesorul si altele ai putea schimba si ramul cu un DC (4 gb). Daca sunt eventuale intrebari zim! Aha si sa-ti dau totusi siun link cu placa asta video:http://olx.ro/......2Ow57.html
Bafta!

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru BogdanSVPetc):

Sursa ATX Delux, 450W, multumesc mult pentru raspuns, astept inapoi

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

Da,delux,si e si cam slaba! Nu recomand sa pui o placa video buna pe sursa aia.Iti recomand niste surse pana-n 100 roni, daca esti de acord si ai posibilitatea sa cumperi si o sursa confirma, si voi raspunde. Raspund mai greu ca stau prost cu netu.

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru BogdanSVPetc):

Da pot sa-mi cumpar, doar sa-mi spui si ce sursa mai buna sa fie, chiar daca depaseste, undema la 150 roni max, si daca o achizitionez pe aia merge placa video si ddr3 la el? si imi trimiti u tot ce trebui ca sa stiu.ms mult

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

Da,va merge si gddr5, iti voi recomanda o sursa tot second hand pentru. noua e scumpa si chiar si aia second hand poate fi noua, sau ca nouawinking! Iti recomand in seara asta un pic mai tarziu, ca acu nu prea m timp, am raspuns sa confirm ca mai exist laughing. Scuze pentru. asteptare sad

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

Deci cu banii stia ei o sursa perfecta in acel PC, asa ca iti recomand urmatoarele surse.Sursa e si ea un felo de baza in PC pentru ca nu ii trebuie multe compatibilitati.Doar sa nu fie slaba, daca-i mai buna va duce tot. Piesele merg in functie de puterea ei iar delux-ul e una dintre cele mai proaste firme de surse, plus ca a ta e si slaba.Deci recomand:
- http://olx.ro/......2MgfW.html
(eu o am pe asta, nu e intocmai cea mai laudata firma dar imi duce perfect un phenom quad 955 si un gtx 460(mai bun ca 650) si destul de mancator de energie 150 W) e chiar convenabila si pentru o viitoare imbunatatire ca are aproape tot cei trebuie(important ca are 4+4 mufe proceso, multe sata si molex si are un pci ex 6+2 iar prin molex mai pui unul si e perfect si are protectii destul de eficiente);
- http://olx.ro/oferta/sursa-segotep-raynor-power-650w-ID2EPBN.html# (asta-i mai scumba dar si mai buna pentru. faptul ca e o firma mai sustinuta i are un câcălău de protectii.Deci e buna tare si asta)
Acum vezi si tu,suni,intrebi un pic despre istoria ei sa te asiguri ca e buna etc.
Ai un procesor destul de bun pentru. jocuri si ar merge misto cu o placa video mai buna, iar cu timpul sursele recomandate iti vor permite sa schimbi si procesorul(cu cativa pasi mai sus).Acu, nu prea mai am ce sa zic, cu placa video, 260-ul totusi cam mananca energie dar daca-ti ei sursa, etc.mai vorbim si cu placa video si imi dai un raspuns cand esti pregatit sa o iei. Eventual poti sa mai o intrebare apoi cu placa video,ca eu raspund rar pe aici si poate nu voi mai fi, iar la intrebarea asta daca mai scrii ceva nu te mai ajut nimeni ca fundita e acorddat(bine inteles daca voi putea eu te voi ajuta, daca voi reveni). Daca vei pune o intrebare noua atunici(daca revin) o voi cauta si voi raspunde din nou.Iar in caz ca nu stii si nu esti din jud. respectiv sursei dorite, nu te ingrijora, posta e pana in 15-20 lei, si la sursa nu se strica nimic prin posta, nu e sensibila.Bafta iti doresc!

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru BogdanSVPetc):

Salut,am dat comanda de sursa aia dar am luat-o noua de aici http://www.cel.ro/surse/sursa-segotep-raynor-power-650w-l/,si te intreb acum daca placa asta e buna s-au nu http://www.cel.ro/......it-l/,daca merge la sistemul meu, daca nu recomanda-mi tu una.

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru BogdanSVPetc):

Salut,vezi ca am comandat placa video care mi-ai recomandat-o tu, Leadtek geforce gtx 260, e bine? Si mi.a mai recomandat tot el ca mai are si niste rami buni, vreau sa-mi comfirmi tu daca e asa. http://olx.ro/......2WprP.html

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

La pret nu e convenabil ramul de loc! Sunt rami de genu mult mai ieftini!

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu placile video nu prea sunt probleme. Pe un slot PCI-e merg cam toate placile care au acelasi slot. Ideea este ca nu poti pune o placa video DDR3 sau 5 pentru ca viteza de transfer este mai mica.

| Jipa95 a răspuns:

Eu iti recomand aceasta placa video; http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
Chiar saptamana trecuta am montat-o pe un sistem asemanator cu al tau, iar persoane respectiva se putea juca decent jocuri cum ar fi crisys 3, gta 4 si multe alte jocuri pe un monitor de 19'' la cea mai mare rezolutie (1440x900 )

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru Jipa95):

Salut,am sursa asta
Sursa ATX Delux, 450W
am vazut raspunsul tau si te intreb iar daca merge daca am sursa respectiva, multumesc

| BogdanSVPetc a răspuns:

Ramul e bine sa il faci DC, adica dual chanel. Daca ai 2gb si 1 gb elimina-l pe ala de 1 si mai pui unul de 2 de acceasi frecventa.Deci sa spui un pic frecventa la placa de 2 gb, si iti voi recomanda din nou.Voi incerca sa raspund mai repede! Felicitari pentru alegeri! Mai ales sursa e si noua, e tare.Placa video e buna SH, sursa cu cat e mai folosita cu atat se incinge si slabeste.De asta e bine ca ai luat-o totusi noua!

| Tiberiu_Adrian_1987 explică (pentru BogdanSVPetc):

Hai ca placa video nu mi-a venit, l-am sunat pe domnu care trebuia sa o puna prin curier si nu mi-a mai raspuns, dar am gasit una s-au recomanda-mi alta, frecventa la rami este de 800

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru Tiberiu_Adrian_1987):

Asta e versiunea placii mele video:
http://olx.ro/......2Ypdj.html
Deci gtx 460 am si eu.Cand il suni intreaba ce memorie are. Daca are 768, inseamna ca e chiar versiunea care o am si eu, si da e destul de buna, mai performanta decat procesorul care-l ai dar nu cu mult, deci nu conteaza ca va duce si el jocurile bine.E cea mai buna placa video din lume de 768 mb.Nu memoria conteaza, ci latimea de banda, multimea si intensitatea pixelilor etc.E mai buna un pic ca gtx 260 si consuma si mai putin, in schimb e mai scumpa. Uite diferenta de performante:http://www.hwcompare.com/8148/geforce-gtx-260-vs-geforce-gtx-460/
Daca zice ca e de 1 gb e si mai bine, dar nu chiar cu mult.Eu la o rezolutie de 1024 pe 768(mica ce e drept )am jucat:
-tomb raider 2013, la ultra cu peste 30 fps
-sniper ellite v3, la ultra sau very hight cu peste 30 fps
-crysis 2 la ultimate cu peste 40 fps
-crysis 3 medium hight peste 30 fps
-need for speed mw 2 ultimate cu peste 50 fps
-nba ultra cu 60 fps
-saints row 4 ultra cu peste 40 fps
etc.
Cat despre rami. Deci ai o placuta de 1 gb ram 800 mhz si un de doi gb ram 800 mhz.Naspa,soliciti calculatorul, de fapt procesorul, ceea ce ingreuneaza situatia de gaming, nu numai ca nu lucreaza in dual chanel, dar e si dubla problema(soliciti solicitatul). Procesorul se forteza ca si cum ai avea 2 placi ram de 2 gb si doua de 1 gb.Adica 6 gb.Atunci s-ar merita sa-l soliciti, da acum nu.Mai ramai o perioada asa, apoi scoate placa de 1 gb ram, si mai cumpara una de 2 gb 800 mhz(recomandat de la aceeasi firma)Ex:http://olx.ro/......2YNEt.html
Apoi va fi bine, un sistem gaming echilibrat, nu e nevoie de mai mult de 4 gb ram la acest PC.Succes!