| StefanFlorea a răspuns:

Primul, rtx 3060 e mult mai bun, dar ai memorie mai putina și 8 rami, dar o sa l bata mult la fps pe cel cu 3050 ti

| DenisIonut01 explică (pentru StefanFlorea):

Mulțumesc de răspuns, din ce am vazut are 4 sloturi libere deci pot pe viitor sa pun mai inca 3 placute ram. Dar nu stiu care e diferenta intre o placuta ram de 16gb si 2 de 8gb. Adica cum ar fi mai bine

| StefanFlorea a răspuns (pentru DenisIonut01):

O plăcută de 16. O sa meargă mult mai bine.

| StefanFlorea a răspuns (pentru DenisIonut01):

Încă ceva, o plăcută de 16 în cazul în care ramul e diferit, mulți fac greseala sa pună frecvente diferite și atunci o sa fie nasol, dacă găsești un kit de 2 plăcute de 8 rami cu aceleași frecvente pune 2 sloturi, o sa fie mai rapid, dacă vrei doar o plăcută ramai pe 16 și gata

| StefanFlorea a răspuns (pentru DenisIonut01):

Eventual dacă ai putea sa ti iei 3 de 8

| DenisIonut01 explică (pentru StefanFlorea):

Îți mulțumesc pentru răspunsuri

| DenisIonut01 explică (pentru StefanFlorea):

L-am cumpărat, dar am mai gasit un alt pc si mă întreb oare nu era mai bine sa îl i-au pe ăsta https://www.cel.ro/......3MjUtNw-l/ Ce parere ai?

| StefanFlorea a răspuns (pentru DenisIonut01):

Sunt apropiate ca performanta, procesorul I5 12400 are performante similare cu ryzen 5 5600x, aici ai în plus aia 16gb rami cu același frecvente ( 3200mhz), dar pe cel de l ai cumpărat ai mai multa memorie ( HDD 1tb + ssd 512). Deci concluzia e ca sunt asemănătoare : au aceleași frecvente rami de 3200 MHz, difera ca unul are 16 și unu 8 și celalalt are mai multa memorie de stocare. E perfect cel pe care l-ai cumpărat.