| tigrul2 a întrebat:

ce este mai bun in jocuri amd sau Intel? adica am auzit ca daca un procesor fooseste putin rezista mai mult timp. e adevarat?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Intel este superior amd-ului. Chiar daca cei de la AMD au scos din fabrică un adevărat "monstru" cpu, ci anume 1950x care are 32 threads și 16 nuclee reale, nu se justifică. În primul rând, pentru AMD îți trebuie un cooler extrem de eficient, consuma prea multă energie (180w), degaja mai multă căldură, se arde mai repede și am aruncat banii degeaba. De aceea prefer Intel. Rezistenta, performanță de neegalat, multi task.

Alege Intel, amd-ul continuă să mă dezamăgească.
Am avut un PC cu un procesor AMD, s-a ars datorita căldurii, deși cooler-ul pe care-l aveam era eficient.

Dețin un laptop cu procesor i7 7700hq și sunt extrem de mulțumit de el. Rulez gta 5 intre 70-100 fps. Sub 70 nu-mi scade. Evident că procesorul n este singura componentă ce oferă performanțe pc-ului. Memoria RAM joacă și ea un rol important, logic cu cat ai mai mult ram, cu atât cresc performantele. Nu se justifică să cumperi 64 g ram, deoarece mai mult de 20 nu vei folosi, indiferent de cate aplicații deschizi. Ideal ar fi să ai 16 g ram sau maxim 32 g ram in cazul in care te preocupa editarea photo/video.

Că să-ți răspund concret la întrebare : Cel mai bun procesor pentru jocuri este cel din gama "Intel".

4 răspunsuri:
| Vassii a răspuns:

Intel rezistenta mai mult, este mai bun. Intel este cel mai bun procesor.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Nu doar procesorul conteaza la jocuri.
Intel e cel mai bun,din toate punctele de vede,dar si mai scump ca un amd.
Singurul avantaj la amd e ca este mult mai ieftin ca Intel.
Daca il ti mai mult in full load decat in idle,logic ca te tine mai putin.
Acum depinde si de cooler, daca e standard, poti sa-l arunci.
Conteaza ventilatia, coolerul, pasta termoconductoare si la ce il folosesti.
Poate sa te tina 3 ani dar si peste 10!

| Iisus2002 a răspuns:

Intel este mult mai bun ca un AMD dar mai acum decât acesta, dacă vrei calitate iei un Intel dacă vrei preț mic dar și calitate mai slăbuță și preț mai mic iei un Amd

| Sn4k3 a răspuns:

Intel.