| MistikkGirl a întrebat:

Ce este mai bun Windowsul sau Macbook-ul Apple?

Răspuns Câştigător
| DjLau a răspuns:

In functie de scopul in care vrei sa folosesti sistemul de operare, fiecare OS este mai bun, sau mai putin bun. Windows-ul are avantajul ca este CEL MAI FOLOSIT sistem de operare din lume. Pe langa acest aspect, mai are ca atu si faptul ca cele mai multe programe & drivere sunt dezvoltate pentru Windows, in general.

Referitor la sistemul de operare de la Macintosh. e un sistem de operare foarte bun, dar care este destinat unui alt segment de utilizatori, in special celor care au pretentii de la notebook-urile lor, care trebuie sa aiba o performanta ridicata.
Din experientele anterioare, iti pot spune ca multi dintre clientii care au venit la mine cu notebook-uri de la Macintosh, le cumparasera doar din simplul motiv ca "au auzit ca nu se viruseaza" sau ca "nu exista virusi pentru ele" (la fel cum era si zvonul ala despre Linux, la un moment dat).

Momentan, intre Windows si Mac Os, aleg Windows (Seven). Pana acum Windows 7 m-a cucerit prin stabilitate, design atractiv si usurinta in utilizare. Pentru cei care comenteaza aiurea, ii anunt ca deja il folosesc de un an, fara CRASH-uri! Luati de testati si abia apoi dati-va cu parerea!

Asadar, PapOoSika, eu iti recomand Windows! Tu alegi cum crezi! happy

Bafta!

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tu care crezi că e mai bun? Camionul ROMAN sau Autostrada Bucureşti-Piteşti?
Nu poţi să compari mere cu prune şi să-ţi dea cireşe mă fato.
Macbook-ul Apple este o platformă iar Windows-ul este un sistem de operare! N-are nicio treabă coada vacii cu ştampila de la primărie.
Dacă e să comparăm însă Windows şi Mac OS... ei, aici e mai complex de vorbit.
Dacă e să comparăm Windows Xp SP3 cu Mac OS X2, eu zic că Macul bate lejer. Sunt însă mari probleme cu compatibilităţile.
Depinde foarte mult la ce vrei să foloseşti platforma şi astfel decizi asupra sistemului de operare sau, de ce nu, asupra unui eventual dual/trial boot căci mai nou poţi să pui Mac OS şi pe Intel/AMD precum şi Windows pe Macbook.
Salut!

| G a răspuns:

Nu poti compara un sistem de operare cu un laptop. :))
cred ca te referi la Windows vs Mac OS.
Mac OS mi se pare mai bun, dar tu doctumenteaza-te despre ele si vezi care ti se pare mai potrivit pentru tine. :D
http://www.microsoft.com/windows/windows-7/
http://www.apple.com/macosx/

| doar.pt.voi. a răspuns:

Windowsul. 100 %happy fundita?happy

| Nane_5985 a răspuns:

Parerea mea windowsul si nu vista sau windows 7, ci versiunea de xp service pack 3 eu il am de vreo 2 ani si nu am avut probleme cu el pana acum, vista mi se pare prea aglomerat, un fel de fake al xp-ului si mac book-ul Apple este bun dar parca e prea complex si are ff multe update-uri nefolositoare, parerea mea, oricum sper ca ti-am fost de ajutor...

| komunistu a răspuns:

Softurile Apple sunt net superioare celor de la windows in privinta securitatii. ei nu prea stiu ce sunt aia virusi

Răspuns utilizator avertizat
| Mihneastanciulescu a răspuns:

Da astazi mi-am luat mac si este mult mai tare ca windowsul are o viteza mult mai mare si aproape toate programele de pe windown merg si pe mec este foarte simplu de folosit eu iti recomand clar 100 la suta mac fara discutii...doar ca costa cam mult in Romania costa incepand cu o mie de euro amc bookul normal e am dat 1500pe el