| Marian2013 a întrebat:

Ce imi recomandati intre un Sigma 17-50mm F2.8 EX HSM OS si Sigma 30mm F1.4 HSM Art? Pentru peisaje, interior. Care credeti ca e mai sharp? la 2.8.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel cu f1.4 evident. Da banuiesc ca e si mai scump. Nu stiu cum e la peisaje dar la lumina scazuta e mai bun. Si la portrete. Daca ar fi si un pic wide, sau sunt chestii care le montezi in locul filtrelor, si sunt de macro, sau wide angle. poti combina cu unul din ala, ca alea nu sunt scumpe.
Eu l-as lua pe cel de 30mm f1.4
Am si eu un sigma de 200mm, da nu focalizeaza asa cum focalizeaza ala de la el de 18-55mm.
Focalizeaza numai unde ii convine lui laughing

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

L-aș alege pe cel fix. E mai luminos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clar cel cu 1.4.In lumina slaba e super bun