| joJO332 a întrebat:

Ce laptop de gaming imi recomandati pana in 4000 lei?
(Sa mearga gta V la o grafica maxima de peste 60 fps+ si sa nu se incalzeasca repede)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pe PCGarage nu exista decat 3 modele cu ecran peste 60Hz, intre 3000 si 4000 RON, si nu sunt pe stoc.

Pe EMAG:
i5 9300H sau 9300HF + 8GB RAM + GTX 1650 + 256 SSD
https://www.emag.ro/......D5GXZMMBM/

https://www.emag.ro/......DJGFGBMBM/

https://www.emag.ro/......DMT3H5BBM/

Restul modelelor mai scumpe (pana in 4000 ) nu merita,
au fie procesor mai vechi si mai slab (Intel 8300H, AMD 3750H, AMD 3550H), fie placa video slaba (1050).

Ar fi totusi si un model ce merita atentia, datorita placii video.
3750H + GTX 1660 Ti Max-Q + 8GB + 256 SSD
https://www.emag.ro/......D7K5CMMBM/

| joJO332 explică (pentru NLS):

Stii un model cu mai multa memorie? Are cam putina.

| NLS a răspuns (pentru joJO332):

La RAM-ul sistemului te referi sau la placa video?
RAM-ul sistemului se poate upgrada pe viitor, cand nu vor mai ajunge 8GB.
Momentan ajung pentru orice joc.

https://www.pcgarage.ro/......dow-black/

Placa video mai buna, dar procesor putin mai slab.
*****************************
sau asa
https://www.emag.ro/......DS01SWBBM/
*****************
Depinde ce jocuri joci.

In unele conteaza mai mult placa video (circa 70%)
In altele procesorul si placa video au rol aproape egal (MMO-uri, jocurile cu harti open world imense).

10 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Iti cumperi un laptop de gaming in loc sa faci ceva util cu el? Sa inveti sa faci programare sau altceva... pun pariu ca nu il cumperi din banii munciti de tine, devreme ce vorbesti atat de usor despre 4000 de lei. 4000 lei pentru tine sunt un cos de ardei sau de rosii?>

| joJO332 explică (pentru ywar):

Ba, oameni buni. Site-ul asta e facut sa ti se rapunda concret, nu sa raspunzi cu ceva care n-are rostul. De unde ai dedus tu faptul ca il folosesc doar pentru gaming? M-am referit la gta v ca vreau niste specificatii bune, informate. Asa ca tu poti da scroll la aceasta intrebare

| Simpatic a răspuns (pentru ywar):

Unii avem si mai scump de 4000 nu inseamna ca sunt multi bani...
Era unul pe aici care lucra ca sclav prin tara galilor si se lauda ca o sa-si cumpere un PC de 9000 de lei, el sclavetul, in conditiile in care facea foamea pe acolo.
La unii le cumpoara parintii e clar altii isi cumpara din banii lor pentru serviciu sau alte chestii editare video de ex.
Nu e foarte mult 4000 pe un laptop asta am vrut sa zic, nici 5000 nu e! Dar 20.000 de lei cum am vazut ca se dau unele laptopuri da mi se pare enorm sa numai vorbim de modelele si mai scumpe de la Alienware, acolo risipa de bani nene.

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

True ca Alienware sunt niste tampenii pentru cei de bani gata.
Le prevad in scurt timp falimentul, in sensul ca vor fi cumparati de altii.
Fratele meu si-a facut anul trecut un PC nou (dupa 10 ani) cu
4800 euro si nu i se pare mult.

Mult i se parea sa dea 6000-6500 pe acelasi PC, cu aceleasi componente, asamblat de un magazin de pe aici.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Unii dau mai putin pe o masina decat pe un sistem de asta PC, nu e cazul meu dar sunt destui care au masini de nici 4000 euro
Un sistem de 4800 de euro mi se pare SF, stiu ca exista multe si multe de zeci de mii de euro, configuratii de astea avangardistice de se duc unii pe la concursuri si le expun, ce raciri neconventionale au sau mai stiu ce super overclock, dar si in conditiile acestea 4800 euro e o suma mare!
Mai erau riguri de ale de minerit cu cate 8-12 placi video de astea performante si alea costau o galagie de bani
laughing)

| NLS a răspuns (pentru Simpatic):

Si nici macar nu are un procesor scump sub capota... 2700X, parca a fost 340 euro pe atunci (acum e aproape jumatate).

DAR placa video de 1550 euro (2080 Ti pe apa),
racire custom 750 euro, cabluri custom 200 euro.
16GB RAM la frecventa relativ mare si latenta mica, SSD 300 euro, se aduna...

| whatisthis19 a răspuns:

Dar de unde ai tu 4000 lei?

| Crosto a răspuns:

Salut! Iti recomand un laptop Lenovo: //altex.ro/laptop-gaming-lenovo-legion-y540-17irh-pg0-intel-core-i5-9300h-pana-la-4-1ghz-17-3-full-hd-16gb-ssd-512gb-nvidia-geforce-gtx-1650-4gb-free-dos-negru/cpd/LAP81T3001WRM/ P.S uita-te la comentarii sa vezi ce spune lumeawinking Funda? nu conteaza de unde ai bani sau cati ani ai.