| Movalor a întrebat:

Ce părere aveți de Wellcode? Mi s-a cerut pentru mentorat 3000 €. Sa accept sau sa caut mai ieftin in alta parte? Vreau sa învăț programare.

17 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

De ce ai da bani pentru a invata programare? Poti invata gratuit, e plin internetul asta cu carti si cursuri gratuite happy

| flixbuster a răspuns:

Vad ca e un trend asta, se iau banii celor care vor si ei o diploma de IT-isti ca iese banu' gros in domeniu, scrie la ziar (online) si zice la toate TV ca asa e, 4000 euro pe luna net, cum ar veni in 3 saptamani iti scoti banu'.

Ce nu zice e care sunt salariile si cati iau salariul ala. Dar smecherii deja s-au prins ca e rost de lacomi sa-si ia o teapa. Un fel de Caritas de rit nou.

Citesc frecvent articole despre fel de fel de academii, scoli, camp-uri, tabere, hore si sezatori unde te invata IT.

Adevarul trist e ca IT-ul adevarat il cam inveti singur cu calculatorul, IDE-ul si codul in singuratatea proprie. Da, poti primi niste directii, ajutor cand te impotmolesti, teme si altele. Dar "supliciul" muncii de devenire de unul singur nu il poti evita. Asta daca vrei sa fii IT-ist adevarat. Ca s-a umplut domeniul de mercenari care nu stiu sa faca treaba nici de doi bani dar vor doua mii de euro. Secretare facute project manageri, absolventi de geografie facuti programatori web si tot asa cu agili, scrum, fum, foc si para.

Rant over.

| Movalor explică (pentru flixbuster):

Adevarat. Atunci ce recomanzi?

| Movalor explică (pentru Dismally):

Dar nu stiu cum sa ma pregătesc singură...

| Dismally a răspuns (pentru Movalor):

Cauta pe Youtube: "tutorial java", "tutorial C++" sau orice alt limbaj de programare vrei sa inveti. Pe urma poti intra si pe www.w3schools.com sau alte site-uri de genul acesta. Toate sunt gratuite. Daca vrei sa platesti, iti recomand lynda.com iar aici e vorba de 20 - 30 euro nu 3000...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exagerat de mult. Aceeasi suma o dai la o facultate cu taxa, dar macar iti acorda diploma de inginer. Iar la Wellcode e doar "mentorat".
Ok, stiu, nu diploma e atat de importanta, dar zic si eu, atatia bani?
Nu merita, e prea mult, mai ales pentru un incepator care in 99% din cazuri n-are de unde scoate atatia bani. Chiar e absurd. Ce te invata de suma aia si in cat timp se garanteaza? Te pregatesc garantat atat de bine ca sa lucrezi direct la Google ca Software Engineer?
Serios, este exagerat. Si nu inteleg cine le-ar oferi astfel de sume de bani.
Vad ca scrie pe site-ul lor ca poti incepe sa lucrezi undeva (nu se stie unde) cu minim 3500 lei / luna (ca asa au gasit ei o medie). Adica wtf, sa ajungi sa incepi sa lucrezi cu doar 3500 de lei pe luna ca sa platesti 3000 de euro pe curs/mentorat? My maths stopped working. Press Ctrl-Alt-Del.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nicio facultate nu te costa atat. Mi se pare exagerat

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Movalor):

Tu ai vreo tangenta cu domeniul asta sau doar vrei sa te apuci ca ai auzit ca se fac bani gramada? Daca raspunsul e al doilea, atunci mai bine te apuci de altceva. Uite, un curs de bucatar de exemplu - fara la misto, un bucatar bun cistiga extrem de bine. Daca ai vreo tangenta... apuca-te draga singura de treaba, important e sa te duca capul - uite, BitDefender de exemplu angajeaza si oameni care nu au NICI O TANGENTA cu IT-ul, atita vreme cit se dovedesc jucatori de echipa si mai ales INTELIGENTI la testele de angajare. Foarte serios vorbesc, asta cunoscind direct despre ce e vorba acolo, nu din auzite. Si iti dai seama ca ei nu sunt singurii care procedeaza asa. Companiile mari investesc in POTENTIAL, alea mici vor oameni gata pregatiti pe care sa ii mulga din prima. P.S. Inainte de orice altceva, sper ca stai FOARTE BINE cu engleza. Altfel, e ca si cum ai pune un ciung sa inoate - nu e imposibil, dar e al naibii de greu...

| GabiDumitrescu a răspuns:

A, da, si ca sa raspund si intrebarii initiale: https://www.zoso.ro/dascalu-curs-mentorat/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Măcar Dascălu are ca target deja programatorii cu experiență de le cere niste sume mari de bani in ideea ca fix cat vor investi naivii in fundul lui oltenesc atât vor fi capabili să primească înapoi ca freelanceri. Povești și făcături. Codswalop. Nu i-aș da bani lui Dascălu ca sa ma bag eu in freelancing. Și dacă aș face acest pas nu de el aș avea nevoie.
El e in cârdășie tot cu Wellcode, dar e vorba de un target cu tarife speciale. Românul tot român până la urmă.
E o vorbă, cine nu are ceva mai mult de făcut in domeniu se face profesor. Că e la catedră sau pe Skype tot aia.
Deși inițial mi se părea promițător sau că ar fi pus pe fapte mai mari de când a refuzat oferta full-time din Elveția am ajuns la concluzia că pentru el era mai bine sa accepte macar 2-3 ani de zile să stea acolo, apoi sa vină să ne dea nouă lecții premium din postura de cineva cu experiență sau cu un istoric greu in spate.
Nu-și permitea asta pentru că era furnică la corporație și nu boss cu noi.
Dar tot e ridicol ca după 5-10 ani de experiență in domeniul IT să te duci la unul ca Dascălu să te învețe el ca să faci mai mulți bani după ce te stoarce deja de bani in prealabil pentru că investești in tine, dom'le.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dascalu il copie pe Casey Neistat si, daca e sa o luam pe aia buna, incearca sa se adreseze unora care sunt binisor peste el. Ce a facut el? Internship-uri, mare fis. Oferta de la Google, mare fis. A rupt stilul in vreo companie in state sa ajunga big kahuna acolo si dupa aia sa plece de capul lui? Nu. Intru totul de acord cu tine, per total, doar am simtit nevoia sa adaug cele de mai sus.

| flixbuster a răspuns (pentru Movalor):

Alege de aici:

http://alternative.me/udemy

Alege/incepe cu cele free.

Cele Paid ar trebui sa aiba taxe de subscriere de zeci de EUR/USD lunar. Adica la max 100 EUR/luna (ceea ce e FOARTE mult), din 3000 EUR si tot ar trebui sa-ti ajunga 2 ani si jumatate. Asa, Paid, am auzit de Lynda, Udemy si Pluralsight. Nu am folosit.

Uite costuri de Udemy:

http://www.udemy.com/courses/it-and-software

La Lynda (mai nou sunt LinkedIn Learning) ai abonament lunar:

http://www.linkedin.com/......n/products

Fa tu calculul, mie imi ies vreo 10 ani de abonment din 3000 EUR (vezi ca eu abonamentul in USD pe site).

Strict despre Wellcode: dupa mai putin de 15 minute de cautari pe Google pot spune cu probabilitate de 99.99% ca vorbim de niste tepari romani. Nu stiu valoarea lor ca programatori. Niste unii care nu au nici 25 de ani si au facut doar internship (apropo, platit sau neplatit? ca de pe profilele lor de LinkedIn nu e clar si e o mare diferenta intre platit si neplatit) nu prea au ce sa te invete. Dar iti pot da o teapa misto. Ceea ce fac - cu succes se pare. Citeste pe Softpedia despre discutiile in care te intreaba cati bani castigi ca sa stie ei sa-ti faca oferta personalizata. Cum zice unul pe acolo: ce ***, furnizezi un serviciu, ce Enel sau Vodafone iti iau pe abonament in functie de cat castigi?

| petru1asd a răspuns:

Salut!
Daca programul de mentorat e sau nu potrivit pentru tine depinde foarte mult de scopurile tale.

Wellcode e un program de mentorat construit pentru persoanele care au ca scop angajarea sau excelenta la olimpiada. Suma nu este deloc una mare daca ai aceste scopuri. Mentorat nu inseamna un simplu curs, ci te invata tot ce ai nevoie si te ajuta pe o perioada nedeterminata pana te angajezi. Cel putin in Romania nu gasesti nici o alta institutie/firma care sa faca asta.

Daca luam exemplul facultatii, mergi la facultate 4 ani, nu stii care materii te ajuta si pe ce sa te concentrezi mai mult, nu toate sunt utile. Orice prof va sustine ca ce preda el e important si aia sa inveti. Realitatea e alta in schimb. Iar dupa 4 ani de faculta te izbesti de realitatea crunta in care nu stii ce sa faci si ce trebuie sa stii ca sa treci un interviu. Aceeasi situatie e si cu orice alt curs. Il urmezi 40 de ore sau poate 100 si dupa acele ore tu esti pe cont propriu. Nu stii ce sa faci dupa ce acele 100 de ore se termina. Si trist e ca nici nu ai pe cine sa intrebi.

Ca sa te angajezi nu ai nevoie de cursuri care sa iti dea informatie. Nici diplomele pe care le ai nu conteaza, maxim le poti pune in birou in rama... Ai nevoie de practica. Pe angajator il intereseaza ce stii tu sa faci. Din cate stiu suntem singurii care te indruma si practic. Te ajutam sa iti faci proiecte personale, iti dam feedback, iti raspundem la orice intrebare ai pana te angajezi si te ajutam la orice obstacol ai. De aceea ei suntem cea mai buna si eficienta varianta, iar prin servicile oferite, suma de bani se justifica.

Avem pagina cu testimoniale. E important sa vezi parerea persoanelor care chiar sunt in program. Ei pot sa iti spuna cea mai relevanta opinie, daca merita sau nu. Dar rezultatele vorbesc de la sine. Suntem cam singurii care posteaza rezultatele. Si asta iti arata, ca avem o tona de clienti care se angajeaza.

Daca scopul tau e doar sa inveti programare la nivel la nivel amator, fara sa ai ca scop final angajarea si vrei sa faci asta ca un hobby, atunci programul de mentorat nu este unul potrivit pentru tine si poti sa gasesti in alta parte, tutoriale sau video-uri mult mai ieftin sau chiar pe gratis.

| MihaiPopa07 a răspuns:

A aparut ceva nou https://www.youtube.com/watch?v=U2wyP3lmjyI

"Atentie la cursurile de IT, mentorate IT sau tutoriale platite. De multe ori poti cadea in capcane mari care te vor costa sute de milioane de lei si procese in instanta. "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am facut fata si nu m-am putut retrage. sunt dat in judecata si trebuie sa platesc peste 12000 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am reusit sa il termin. Pretul la mine a fost de app 20.000 lei. Nu au fost multumiti cu 7200 pe trei luni. Acum m-au dat in judecata sa le dau tot chiar daca nu am mai intrat si le-am zis ca vreau sa ma retrag.

| Anonim235839 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut! Ce ai facut cu procesul?