| StefNN a întrebat:

Ce pot sa fac in caz ca nu mi mai booteaza windows ul? Il pornesc, totul ok pana cand ajunge la faza in care scrie Starting Windows dupa care se face imaginea complet neagra si imi apare doar cursorul pe ecran. Stiti ce as putea sa fac? Am chestii importate in pc si am inteles ca daca reinstalez windowsul trebuie sa sterg tot de pe harduri sau ceva de genul.

7 răspunsuri:
| GoodMood a răspuns:

Incearca sa il pornesti in safe mode si sa iti recuperezi fisierele.
Ca sa faci asta, apsa tasta F8 dupa ce pornesti calculatorul, inainte sa apara 'Starting Windows'.

| StefNN explică (pentru GoodMood):

Multumesc de idee

| darkhell217 a răspuns:

Fa-ti un cd cu hiren's si poti sa intri in windows chiar daca e stricat si iti poti salva fisierele

| GoodMood a răspuns (pentru StefNN):

Cu placere!

| DoctorWh0 a răspuns:

Ah am avut și eu fix aceiași chestie. La mine era din cauza ca am editat Explorer.exe rău, sau un dll care se ocupa cu Explorer.exe nu mai era
Apasă pe F8 cred înainte de a apărea logo-ul de la Windows 7. După aia du-te pe start in safe mode with command prompt și când ajungi acolo ar trebui sa îți arate o fereastra cmd. Scrie acolo sfc/ scannow si îți va porni un proces care de obicei durează aprox 15 min. La mine de obicei durează 10. După ce se termina închide tot și mai bootează o data fără sa intri în safe mode.

| NLS a răspuns (pentru DoctorWh0):

Am patit de curand aceeasi chestie cu PC-ul fratelui. Cauza au fost bad-uri pe HDD.
Dupa ce am dat sfc/ scannow si am dat restart, a intrat in sfarsit in Windows.

| gelu1970 a răspuns:

Cu f8 poti da repair si de asemenea sa startezi cu ultima versiune functionala.