| Yumitsu a întrebat:

Ce program sau ce imi trebuie ca sa vad la calculator literele japoneze (pentru ca imi apar ca niste patratele)?

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Cioc cioc e cineva pe aici?
NU ITI TREBUIE NICI UN PROGRAM!
ITI TREBUIESC CEL MULT NISTE FONTURI
( pe care le pui in directorul fonts mi-se pare din windows pentru ca nu folosesc windows )

DAR MAI SIMPLU MERGI LA TASTATURA
si adauga o tastatura in japoneza chiar daca nu ai nevoie de ea

mergi in Control Pannel si adauga de la LINGUAGE o limba noua
adauga toata chineza de toate felurile si adauga si japoneza toata
poti eventual sa adaugi si Koreana
acum da shutdwon la calculator si aprinde-l cu niste benzina
vezi daca iti apar literele pe ecran in text-ul tau
daca nu te descurci da-mi un tel sa iti dau un ID de messenger pe care sa imi trimit un ID si o parola de la Teamviewer sa iti fac eu toata manopera asta

| Blagandrey a răspuns:

Salut! daca spui ca literele japoneze inti apar niste patratele inseamna ca ai Windows Xp. Doar Windows 7 citeste acele limbi adica chineza, japoneza... in fine ai putea la Windows Xp sa cauti ceva de genu "language reader" dar nu sunt foarte sigur daca o sa mearga dar ai putea sa incerci... succes.