| anonim_4396 a întrebat:

Chiar in timp ce va scriu intrebarea asta, RAM-ul laptopului meu e undeva la 86%. In conditiile in care i-am schimbat windows-ul de vreo trei luni. A mers in prima luna relativ bine, nu trecea de 50%, insa de la un timp a inceput sa creasca.
Surprinzator este ca face destul de rar blue-screen-uri, pare sa mearga in conditii normale, doar ca putin mai greoi. Chiar si cu un tab sau doua in Google Chrome, adica cele mai lejere chestii posibile (ca doar nu ajut avioanele sa aterizeze cu laptopul meu), RAM-ul trece lejer de 80% si ajunge chiar si la 98%. In conditiile in care CPU-ul functioneaza in conditii absolut normale.
Intrebarea mea este: Ce e de facut? Trebuie sa ii schimb hard-ul? Daca da, recomandati-mi va rog unul decent, de preferat de pe eMAG. Nu ma intereseaza memoria, nu ma pricep la piese, nu stiu care ar fi compatibil sau chestii de genul.
De mentionat este ca am un emachines e725, care are deja vreo 5 ani si jumatate. In primii 5 ani nu mi-a facut absolut nicio problema, nici macar nu i-am schimbat windows-ul vreodata. Insa in ultima jumatate de an a cam luat-o pe aratura si de schimbat nu imi permit sa il schimb.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Frumos formulata intrebarea, mai rar gasesti oameni sa intrece ceva asa cum trebuie.
Este posibil ca windows-ul sa nu fie de vina. Si nu ma refer la windows-ul tau, pe care-l ai acum, ci la windows in general, ca si sistem de operare.

Am avut, si inca am, oarecum aceeasi problema. Mai pe scurt, pe vremea cand foloseam numai windows, ca sistem de operare principal, calculatorul meu mergea greu, la fel ca si tine, ram-ul era folosit foarte mult, uneori si CPU-ul, si ventilatorul se auzea mergand mereu la putere maxima.

Intr-o zi m-am mutat pe Linux sa incerc sistemul de operare, si dintr-o data nu numai ca totul mergea mai repede si RAM-ul meu era folosit undeva la 40-50% (fata de aproape constant 90%), si asta folosind vreo aplicatie, dar nici ventilatorul de la procesor (cooler-ul) nu mai mergea la putere maxima.

De multe ori, windows-ul merge foarte bine in primele cateva luni, saptamani, sau chiar zile. Apoi, lucrurile incep sa se degradeze usor usor.
Exista nenumarate motive. In primul rand, memoria devine din ce in ce mai ocupata si CPU-ul este si el mai solicitit din ce in ce mai mult, depinzand de data in care instalezi windows-ul.
De exemplu, azi iti bagi un windows nou, peste o luna merge prost. Lucrurile salvate de care tu nu esti constient, gen parole de browser, istoric, tot felul de procese care au loc, si programe instalate, fac windows-ul sa functioneze putin mai greu.

Nu spun ca nu ar trebui sa folosesti programe sau sa nu folosesti windows-ul, dar cam asa functioneaza de obicei.

Ca si metoda de rezolvare este relativ simplu. In primul rand, curata periodic fisierele (ma refer doar la fisiere) inutile pe care le ai in calculator. Ia-ti un program gen Ccleaner si foloseste-l odata la 2-3 saptamani ca sa stergi ce nu ai nevoie din Pc.
Apoi, sa zicem tot lunar, sterge toate programele de care nu ai nevoie. Daca nu te uiti la filme in pc-ul tau, ci pe net, sterge programul cu care se presupune ca te-ai uita la filme.
Daca asculti muzica pe YouTube, nu e nevoie sa ai... de exemplu winamp. Daca nu-l folosesti, ocupa spatiu degeaba.

Trebuie sa-ti mentii calculatorul curat. Windows-ul consuma ceva resurse, deci ceva in plus de consumat nu-i foarte bine.

Inca o un lucru, un factor foarte important in consumarea ram-ilor sau procesorului : antivirusul.
Tot vad peste tot ca se recomanda Nod32 sau Avira sau nu stiu ce alte tampenii.
In primul rand, gasesti virusi peste tot care intra in pc-ul tau chiar si cu antivirus, deci nu e ca si cum daca ai antivirus nu ai virusi. Ai, te asigur.
Nod32 si Avira sunt ok, dar sunt cele mai mari mancatoare de resurse. Iti consuma foarte mult, mai ales din Ram si procesor.
Desi multa lume se contrazice si se umfla-n pene ca un antivirus este mai bun ca altul, in mare parte se bazeaza pe acelasi tip de sistem, doar ca unele sunt mai pompoase, altele mai simple.
Pana acum ti-as fi recomandat Avast, este suficient de bun si nu-ti consuma cine stie ce.
Problema e ca de la un timp s-a prostit. Acum cateva zile l-am sters pentru ca-mi rula calculatorul ca naiba.
Poti incerca AVG. E gratis, e bun, si nu mananca asa multe resurse ca Nod32 si Avira.

In mare parte, ca asta poti sa faci, sau sa reinstalezi lunar windows-ul.

Ti-as recomanda sa folosesti linux, dar nu-i pentru toata lumea, desii e un sistem de operare pe care il am de ceva timp si de care sunt mai mult decat multumit.
Mult mai rapid, mult mai curat, am posibilitatea sa modific ce vreau, cand vreau, unde vreau, pentru ca e open source, si mai interesat, nu am de ce sa folosesc un antivirus, sunt virusi si pe linux, dar mai rar, si nu afecteaza fisierele asa cum le afecteaza visurii pe windows.

| anonim_4396 explică (pentru MenInShadow):

Laptopul este curatat, si pe dinauntru (curatat la maxim 2 saptamani), cat si pe dinafara. Cat despre praful dinauntru (de la cooler sa zicem), omul la care l-am curatat mi-a spus ca era mai mult praf pe laptop, decat in laptop propriu-zis, adica pe la piese.
Folosesc Wise Care pe post de cleaner, sunt destul de multumit de el. Iar pe post de Antivirus am Microsoft Security Essentials (mi l-a instalat domnul cand mi-a reparat laptopul), de care de asemenea sunt multumit, tinand cont ca 70-80% din timp folosesc doar Google Chrome. Ce-i drept cei mai multi virusi de pe internet se iau, dar nu prea am obiceiul sa umblu pe site-uri dubioase, nu am avut niciodata probleme cu virusii.
Nu cred ca imi mai permit nici macar ceva joc micut sa instalez.
Nu se pune problema de muzica sau Winamp, ascult doar pe Youtube. Pentru filme am BSPlayer. Deci pur si simplu nu are de unde consuma resurse, laptopul este foarte curat, zic eu.
Cat despre Linux, nici nu se pune problema. Daca as putea, as prefera sa raman cu Windows 7 ''pana la moarte'', ca sa zic asa. Pentru mine e sistemul de operare perfect.
Cum ziceam, in 5 ani, nu mi-a facut absolut nici o problema, cu jocuri instalate, zeci de gb de filme, muzica, cam 5 gb de poze si asa mai departe.
Tind sa cred ca daca i-as schimba hardul, ar fi ca nou. Cel mai probabil trebuie sa vorbesc cu un specialist. Multumesc oricum. Daca mai ai ceva recomandari, astept cu placere. happy

| MenInShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea, desii eu personal am probleme cu hard-ul, am de mult timp, si saracul de el a rezistat pana acum, si cred ca daca l-as mai tine cativa ani, ar mai rezista.
Totusi, nu mi s-a intamplat ca hard-ul sa fie problema consumarii resurselor. Microsoft Security Essentials mi se pare o porcarie, dar e doar o parere persoanala, nu mi se pare sa faca ceva.
Nu-ti pot spune daca mananca sau nu resurse multe pentru ca nu l-am folosit prea mult ca sa stiu. In rest, nu prea am ce recomandari sa-ti fac.
Poti incerca sa folosesti Windows 8. Desi se spune "Aaaaa, pai e mai prost", nu este. Am crezut acelasi lucru si am stat pe Windows 7 foarte mult timp, ceea ce nu a fost bine, nu pentru mine.
Nu neg ca Windows 7 este un windows foarte bun, dar unele calculatoare functioneaza mai bine cu un Windows, altele cu altul.
Folosesc in principal Linux, si pentru cateva jocuri sau anumite programe windows, pe acelasi hard, si pot spune ca Windows 8 nu mi-a facut niciodata probleme cu privire la viteza.
Dimpotriva, este mult mai rapid decat Windows 7.
Repet, este o chestie valabila la calculatorul meu, alte calculatoare pot rula foarte usor Windows 7, dar mie cu Windows 7 nu-mi mergea cum as fi vrut.

Poti incerca, daca nu vrei Linux, sa folosesti Windows 8, macar ca proba, vreo 2 saptamani.
In cazul in care nu iti place meniul start, cum este, cu interfata aia urata (nici eu n-o suport), poti descarca Classic Shell, si cu formidabila formula "Next -> Next -> Next -> Install", il ai in pc si iti aduci meniul start la forma lui originala.

Acum depinde de tine ce anume vrei. Stiu ca nu-i cel mai frumos gand sa-ti schimbi sistemul de operare, sau macar versiunea, dar poate fi un lucru bun. La inceput nici nu voiam sa aud de Windows 8, si acum nu pot sa folosesc alt Windows (nu ca as folosii Windows prea mult, dar meh).

Oricum, alt sfat, nu prea am sa-ti dau. Incearca sa nu mai folosesti Wise Care. Este bun, l-am folosit, dar genul ala de programe nu iti ofera informatii detaliata legat de ce iti face prin calculator.
Genul asta de programe fac setari standard, care merg la multe calculatoare, nu e un program care-ti face tie ceva special pentru calculatorul tau, de aia nu sunt o optiune prea buna.
Ccleaner iti ofera lucruri simple. Curatare de orice fisiere inutile, mai ales de la browsere, si repapare de registra, cam atat, eventual daca vrei si functia de dezinstalare fisiere, dar o poti folosii fara probleme pe aia din windows.

Oricum, daca vrei, du-te si vorbeste cu un specialist, dar de multe ori specialistul e prea generalist, si spune ce-i ok pentru multe calculatoare.

Eu am invatat sa-l repar singur si sa-l modific singur tocmai pentru ca stiu care sunt punctele forte si care sunt punctele slabe ale pc-ului. Daca-l duci la reparat e posibil sa-ti faca si tie ce face si la alte 200 de calculatoarea, si de multe ori, calculatoarele sunt toate diferite, ce-i merge aluia tie poate nu-ti merge happy