| GabryeluL a întrebat:

Cine imi poate spune un program de editat video ( sa tai, sa adaug muzica, efecte)? Fundaa

Răspuns Câştigător
| RareşTPUro a răspuns:

Salutare,

Ok, o sa le enumar treptat de la cele mai putin profesionale, la cele profesionale:

- Windows Movie Maker
- Sony Vegas PRO
- Adobe Premiere / After Effects.

Aceste programe sunt universale in lume folosite. Mai putin Windows Movie Maker. Le folosesc foarte multi Youtuberi la editare si Adobe Premiere si After Effects sunt folosite si pentru crearea unelor filme. Deci sunt niste programe foarte bune.

| Peridava a răspuns (pentru RareşTPUro):

Cum folositi voi Movie Maker? Eu, in afara de facut film din fotografii (fara muzica) nu am reusit nimic. Nici sa adaug muzica. Ma sfatuiesti, te rog? Merci.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Peridava):

Eu nu folosesc Windows Movie Maker... folosesc Sony Vegas PRO.

| Peridava a răspuns (pentru RareşTPUro):

Multumesc, am sa ma uit la asta.

| RareşTPUro a răspuns (pentru Peridava):

Cu placere.

8 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Sony Vegas PRo

| Alissa11 a răspuns:

Flipagram, este o aplicatie în care poti sa faci video cu poze, sa editezi video-ul in diferite feluri, si cel mai fain, poti pune muzica pe care o vrei tu happy

| BackAgain a răspuns:

Pe orice PC/Laptop (cu Windows, cel putin) exista Windows Movie Maker or iMovie. E gratis si usor, poti sa adaugi muzica si efecte, dar nu si sa tai in el. Eventual sa faci zoom si astfel sa 'indepartezi' marginile, dar sa decupezi un anumit obiect nu.

Programele pe care le-am incercat eu si au mers super sunt:

- Sony Vegas Pro 10 - inca il am si sunt foarte multumita de el, poti sa faci aproape orice si daca mai ai si Photoshop, esti rezolvat;

- ProShow Gold - merge mai incet cu video-uri, dar are Chroma key si poti sa 'stergi' partile nedorite din filmare.

- VideoPad - aceeasi chestie, doar ca mai rapid.

VideoPad e free. ProShow Gold si Sony Vegas nu sunt, in afara de trials (la ProShow Gold, dupa ce expira trial-ul, iti apare un banner la mijloc sau in partea de jos a filmarii editate). Desigur, daca nu te risti sa le iei cu cod de pe net (aka hacked)... multi virusi. Era la un moment dat o versiune portabila pentru Sony Vegas, oficial/legal gratuita, insa nu stiu daca se mai gaseste.

Mai sunt si alte variante. Adobe are mai multe programe, dar nu pot sa recomand niciunul, avand in vedere ca altele decat cele de mai sus nu am incercat.

| AndreeaM1 a răspuns:

Movie Maker