| LyvyuSymy a întrebat:

Cum as putea sa fac la urmatorul amplificator din 4 canale sa leg in punte doar 1 pentru subwoofer?

Daca se poate as vrea sa imi desenati pe urmatoarea imagine!
https://imgur.com/F315R1y

4 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Cand se pune in punte, doar 2 canale se folosesc pentru acea punte. Am luat din manualul amplificatorului renegade ren1100s imaginea asta si cred ca asa se pune: http://imgur.com/a/0Hgb2gJ

cum e la ultimul difuzor. Practic nu am folosit asa ceva ca sa zic ca fix asa e, dar din manualul gasit aici http://bit.ly/2WbuYal asa se pare ca ar fi.

Deci la primele 2 canale vad legate doua difuzoare, iar la ultimele 2 canale, un difuzor in punte.

| LyvyuSymy explică (pentru Algo098):

E perfect ce mi.ai aratat dar nu ai idee daca merge si asa?
https://imgur.com/IHHHVxf

| LyvyuSymy explică (pentru LyvyuSymy):

Nu merge 1 direct cu 3 din imagine?

| Algo098 a răspuns (pentru LyvyuSymy):

Nu stiu schema amplificatorului, nici n-am folosit si nu pot spune mare lucru. Am inteles ca pe primele 4 contacte se pot pune ori 2 difuzoare stanga dreapta, ori un singur difuzor in punte. La fel si pentru urmatoarele 4 contacte, se pot pune ori 2 difuzoare, ori unul singur in punte. Nu cred ca se pot conecta difuzoare intre cele 2 grupari de cate 4 contacte. Daca pun difuzoare intre 2 contacte alaturate, deci nu in punte, pot pune de la 2 la 8 ohmi, iar daca le pun in mod bridge, adica la capetele unei grupari de 4 contacte, pot pune de la 4 la 16 ohmi. Cel mai tare se aude daca am difuzor cu cei mai putini ohmi acceptati de modul de conectare, adica 2 ohmi conectare simpla si 4 ohmi la conectare in punte. S-ar putea sa mearga 1 cu 3, dar depinde de scchema pe care nu o cunosc si de modul cum introduci semnalul audio in fata. Nu vad de ce as pune difuzorul la 1 si 3 si nu l-as pune la 1 si 2. Care ar fi avantajul? Daca il pun la 1 si 2, e ceva sigur care coincide cu instructiunile si probabil ca si semnalul audio preluat de la mufe comanda un difuzor pus intre 1 si 2, in modul punte.
Daca numerotez contactele cu 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 si 8, pot pune un difuzor intre 1 si 2 sau 3 si 4 sau 1 si 4, apoi la fel intre 5 si 6, intre 7 si 8 sau intre 5 si 8. Cand pun un difuzor in punte, fie intre 1 si 4, fie intre 5 si 8, nu mai pun difuzoare pe gruparea de 4 contacte unde am pus difuzorul in punte. Pentru bas difuzorul merge pus doar intre 5 si 8 pentru ca in fata are comutator care se pune pe LP = frecvente joase si are si un comutator bass eq care poate mari amplificarea semnalului primit. N-am prea inteles cum se baga semnalulaudio in fata.