| bogdan12321132231 a întrebat:

Salut, cum fac overclocking la un i5 2450m 2. 5ghz peste frecventa turbo a lui de 3. 1ghz, am auzit de la un coleg care a facut overclock la laptop cu un program de la Intel, eu stiam ca nu merge facut overclock la laptop?

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Procesoarele de Pc-uri care au K în coadă de la Intel core i7 4790k asta ca exemplu se poate overclocka dar pentru Pc-uri. Şi la laptop merge dar nu la toate! Deşi nu te-aş sfătui dacă nu este făcut de un profesionist sau unul care se pricepe destul de bine la hardware şi overclocking. http://smallbusiness.chron.com/overclock-laptop-processor-57586.html şi tradu şi tu în română dacă nu ştii engleza.
Este o muncă destul de dificilă şi ai şanse mari să îţi strici laptopul şi nu are rost că nu scoţi dublu din el. Asta aşa ca sfat.

2 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Veyi c[ procesoarele care au un k în coadă se pot overclocka şi nu toate procesaorele!

| bogdan12321132231 explică (pentru Anonimuserr):

Doar la pc-uri au k in coada la laptop e logic ca au m in coada sau cum.

| Anonimuserr a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Procesoarele de Pc-uri care au K în coadă de la Intel core i7 4790k asta ca exemplu se poate overclocka dar pentru Pc-uri. Şi la laptop merge dar nu la toate! Deşi nu te-aş sfătui dacă nu este făcut de un profesionist sau unul care se pricepe destul de bine la hardware şi overclocking. http://smallbusiness.chron.com/overclock-laptop-processor-57586.html şi tradu şi tu în română dacă nu ştii engleza.
Este o muncă destul de dificilă şi ai şanse mari să îţi strici laptopul şi nu are rost că nu scoţi dublu din el. Asta aşa ca sfat.