| D1403 a întrebat:

Salut,cum pot afla daca o adresa de email a fost activa candva sau daca o existat vreodata? Multumesc

1 răspuns:
| Korkodeln a răspuns:

Pentru a afla daca este activa cel mai simplu este sa dai un mail la acea adresa, daca nu primesti un mesaj de eroare de la server, atunci este inca activa (poate fi activa, dar nefolosita de multa vreme si atunci primesti un mesaj de eroare de tipul: "Mailbox full")

Daca vrei sa stii daca a existat vreodata si e la un provider public (google, outlook, yahoo, s-a.m.d.) incerci sa iti faci un mail identic, daca spune ca numele deja exista, dar primesti eroare daca mai devreme ai incercat sa dai mail la adresa aia, atunci atunci probabil a fost stearsa sau dezactivata si pentru protectia datelor personale si evitarea problemelor, providerii refuza sa refoloseasca adresele sterse sau dezactivate.

Daca e pe un server privat, care nu ofera mailuri publice, singura sansa e sa contactezi administratorii domeniului si pote iti raspund daca ai un motiv serios.