| Ronaleo a întrebat:

Cum pot pune televizorul pe direct, adica sa-l deschid doar de la butonul televizorului?

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut păi de ce vrei să faci asta, deoarece televizorul are acel releu care il tine in stand by, iar dacă îl pui pe direct blochezi releul, si se strică memoria, si nu m ai memorează nici un canal, dar ce marcă de televizor ai, e cu tub sau lcd?

| Ronaleo explică (pentru CristiDinBucuresti):

E cu tub, un Schneider. Nu mai porneste nici din telecomanda, nici de la tv si m-am gandit ca ar functiona asa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ronaleo):

Nu e o idee bună, acel tv se poate repara, are defectiune pe sursă, condensatori uscati, rezistente devalorizate, de aceea nu porneste, nemtii l au făcut, si tot ce e făcut de nemti e bun, dar si cind se strică dau defecte ciudate rău.

| stlucian a răspuns:

Adica sa-l pornsti direct din butonul de "power" (ON/OFF)? Ce TV ai?

| Ronaleo explică (pentru stlucian):

E cu tub, un Schneider. Nu mai porneste nici din telecomanda, nici de la tv si m-am gandit ca ar functiona asa.

| stlucian a răspuns (pentru Ronaleo):

Eeee pai altfel stau lucrurile.Defectul poate fi oriunde incepind dela strecher pina in sincroprocesor(modulul de baza in pornirea televizoarelor)Chiar si intrerupatorul general care are un contact suplimentar de standby.Deci doar un service te poate ajuta.Dar daca ai totusi cateva cunostinte de electronica si bineinteles un instrument/aparat de masura defectul poare fi remediat in cazul unui defect minor cum ar fi siguranta pe 220 V (aia de sticla visul depanatorului big grin )dar trebuie avut in vedere DECE S-A intrerupt(ars).O cadere de tensiune si iplicit revenirea ei pentru scurt timp poate avea o valoare peste 220V ceeace duce uneori la intreruperea/arderea sigurantei de protectie(in cazul fericit) dar tot asa se poate intrerupe tranzistorul din alimentare(sursa) dar asta poate fi doar o speculatie pentru ca sunt surse care au ca "suport"/device pentru alimentare CI-uri(circuite intrgrate) cu piesele aferente(condensatori/rezistori/diode etc). Puntea redresoare aflata imediat dupa siguranta poate fi afectata de astfel de socuri.Cred ca ti-am facut capul calendar big grin
Consultarea/ajutorul unui depanator cred ca e cel mai bun sfat pe care pot sa ti-l recomand.Sunt electronist de meserie si o depanare prin corespondenta e imposibila daca destinatarul nu are cateva cunostinte legate de electronica si implicit folosirea unui instrument de masura sad
Nu am trecut toate defectele POSIBILE la defectul prezentat ca ar fi trebuit sa scriu o carticica big grin
Oricum firma Schneider a facut TV-uri bune NU foarte bune si stiu ce vorbesc. Daca crezi ca merita sa-l repari nu investii mai mult de 150-200 lei(asta in cazul ca tubul avea luminozitate/contrast/culori acceptabile/bune) thumbs up