| JusticeForCraiova a întrebat:

Salut.
De cateva zile am o problema la pc.
Cand il aprind si intru in Metin2Ro se aude un sunet ciudat la unitate si mi se restarteaza. Cand intra din nou in windows intru din nou in metin si merge o ora si ceva si dupa aia iar mi se restarteaza si tot asa... Care sa fie problema stiti?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

De cind nu ai mai umblat in cutia compului tau?
Daca ai laptop ..de cind nu ai mai curatat radiatorul procesorului tau de praf?
Cauza este supraincalzirea procesorului si de aici intrarea protectiei in functiune si de aici si restartarea sa.
NU te juca acest fenomen duce pina la urma ori la busirea procesorului si de aici in lant cade sursa, placa de baza, posibil si hardul)oricum acesta se poate defecta datorita caderilor succesive de tensiune).
Daca ai desktop PC. scoate-l din priza, demonteaza radiatorul procesorului, vezi umbla atenttttt.Inainte de acest pas trebuie sa iti cumperi vaselina siliconica de la un centru servis pentru calculatoare.
Asta deoarece si aceasta pasta ce asigura un contact intim intre procesor si radiator si in timp se usuca si devine piatra, si asta duce la proasta disipatie a caldurii procesorului spre radiator.La fel si la laptop, praful dintre aripioare si pasta siliconica sunt cauza.Succes!

9 răspunsuri:
| mafiotu00 a răspuns:

Incearca sa vezi daca procesorul este astupat si daca este muta unitatea fa-i cv

| KodrutZ a răspuns (pentru mafiotu00):

Incearca sa vezi daca ai ceva in cap. Daca nu, taie-l.
@JusticeForCraiova: Foarte probabil sursa sau condensatorii de pe placa de baza. Verifica totusi si temperaturile cu un program gen AIDA/CPU-Z samd, poate ai o problema cu racirea, desi aia nu ar trebui sa scoata nici un zgomot.

| ocudragos a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie dar nu stiu de ce. Poate asa e el.

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Nu e la pc nou ci la al vechi :p asa ca iei la mu3

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Huh? Vezi cui am raspuns in prima parte si dupa aia ia-o pe aratura. Ala vechi nu are condensatori cumva?

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Are... dar nu sunt umflati. ( scuze de comentariu de mai sus crezui cami zisasi mie )

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Pai scria "KodrutZ a răspuns (pentru mafiotu00):" si tu imi sari in cap? Deci e ok sursa si condensatorii? Ce configuratie are? Unele placi video mai fac zgomote de la VRM si isi ia tot sistemul stand by/restart de la ele.

| JusticeForCraiova explică (pentru KodrutZ):

Sursa e ok e foarte buna n-am avut niciodata probleme cu ea

| KodrutZ a răspuns (pentru JusticeForCraiova):

Nici eu n-am avut probleme cu Chieftecu' pina mi-a picat si a luat si un HDD de 1TB cu ea... se mirau si aia din service cum de mi-a picat un Chieftec, mai degraba vezi Rolls-Royce-uri in service decit surse Chieftec. Cind e sa o patasti, o patasti. Nu te culca pe o ureche ca n-ai avut probleme cu sursa, si la mine se manifesta cam ca la tine (facea nazuri la pornire si ceva sunete).