| Swal a întrebat:

Am o problema la pc.
Il aprind, si ajunge la etapa cand apare logo-ul windows si se incarca, atunci scoate un sunet ciudat din unitate si se restarteaza. Aseara eram pe el linistit, acum nu mao functioneaza. Mentionez ca eu il inchid de la buton, apas 2-3 secunde pana se inchide, nu stiu daca are legatura dar nu vad ce altceva ar putea fi.
Va rog sa ma ajutati, bineinteles, dau funda. big grin

12 răspunsuri:
| robert35 a răspuns:

Tiai curatat sursa coolerul etc

| Swal explică (pentru robert35):

Nu am inteles ce-ai zis. Vrei sa spui ca are legatura cu praful din unitate?

| robert35 a răspuns (pentru Swal):

Uneori praful depus an sursa pe cooler etc angreuneaza pcul sa asi faca pasi normali pentru a rula normal ancerca si curatal daca n-ai facut-o pana acum

| iulius32 a răspuns (pentru Swal):

Iti explic eu: praful din unitate are alta legatura: cand cumperi un pc nou, face un zgomot minuscul adica nu se adude prea tare, dupa catea luni gomotul incepe sa se mareasca din cauza prafului + ca praful poate defecta placa video... si treaba cu pcul tau e ca trebuie schimat windowsul si eu am patit si am schimbat doar windowsul si mergea la fel ca inaintebig grin sper ca ti-am fost de ajutor.

| robert35 a răspuns (pentru robert35):

Sau altceva ceva tiai cumparta rami de undeva iai adaugat problema ta la pc se mai antampla cand ai rami defecti

| Swal explică (pentru robert35):

Nu cred ca este dea rami, chiar acum ma apuc sa-l curat, ce-i drept se aude cam tare ventilatorul. Multumesc.

| Jackster a răspuns:

De ce l-ai inchide de la buton? Ti-e lene sa apesi pe start si turn off? Inchiderea de la buton se foloseste numai in cazuri de urgenta, el efectiv inchide sursa fara alte pregatiri si inchideri de procese importante.

Ti s-a dus naibii placa de baza. Imi pare rau.

| Swal explică (pentru Jackster):

Si cum pot sa repar chestia asta?

| Jackster a răspuns (pentru Swal):

Iti cumperi alta placa de baza cu acelasi socket de procesor si de placa video.

| Swal explică (pentru Jackster):

Frate dar..de un an de zile il sting asa straight face. Daca instalez windows-ul pot sa rezolv problema?

| George_Dragos_1999 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asa cred eu ca ti s-a dus windows.Ia incearca sal scoti din priza pune aroindel din nou.O sa-ti apara strat normaly nu mai stiu dar ii dai pe prima fii atent sant 4 a patrulea e start normaly dai de pe sageata in sus.si cred eu ca o tsa ti deschida si de acolo iti instalezi windows si gata.

| Jackster a răspuns (pentru George_Dragos_1999):

Nu e vorba de soft, daca era, nu scotea placa de baza sunetul ala.