| DearestVicinity43 a întrebat:

Salut!
De cateva zile am urmărit niște videoclipuri pe internet despre cum se desface și se curăță laptopurile. În aceste videoclipuri am văzut ca în interiorul laptopurilor sunt niște apțipilduri negre deasupra memoriilor RAM și pe SSD-uri M2, pe ventilatoare și radiatoare adică jumătate pe radiator și jumătate pe ventilator. Am mai văzut chiar și pe procesor care aici cred că are rolul de a opri pasta termica sa ajungi la circuite și să producă scurt circuit. Intrebare: Ce sunt mai exact aceste apțipilduri? Cum se numesc? Unde pot găsi să cumpăr? Am nevoie pentru laptopul meu pentru procesor și pentru cooler și radiatoare. https://photos.app.goo.gl/YEpS3qq2LKNE5HgJ9

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce sunt mai exact aceste apțipilduri? "

pune o poză, să știm clar despre ce vorbesti

| DearestVicinity43 explică (pentru sierra1):

Niște apțipilduri negre deasupra memoriilor RAM și pe SSD-uri M2, pe ventilatoare și radiatoare adică jumătate pe radiator și jumătate pe ventilator. Am mai văzut chiar și pe procesor care aici cred că are rolul de a opri pasta termica sa ajungi la circuite și să producă scurt circuit.

| sierra1 a răspuns (pentru DearestVicinity43):

Pune și tu o poză așa cum e cea de mai jos - așa cum ți-am mai zis - și indică pe ea la ce te referi

https://imgur.com/MqTF7jz

| sierra1 a răspuns (pentru DearestVicinity43):

Protecție mecanică/termică. Atât

| NLS a răspuns:

Https://www.reddit.com/......m_and_ssd/

Poate te lamureste asta.
E optionala, dar totusi are un rol important, evita incarcarea cu energie electrostatica a RAM-ului si a altor componente.
Deasemenea, diminueaza efectul (si sunetul) de coil-noise.

######
Exista unele laptopuri care au si o folie conductiva de aluminiu sau cupru (conductive foil), pentru a imbunatati schimbul de caldura intre SSD si carcasa de exemplu.