| Yakuzo a întrebat:

De cativa ani am un HP envy laptop m6-1279el, in timp mi s-a dus bateria la el, nu a fost o problema, l-am folosit pe incarcator o perioada, am cumparat alta baterie si nu tot nu mergea, am fost nevoit sa-l tin pe incarcator tot timpul, am dus si laptopul la reparat, dar degeaba, aia ziceau ca laptopul nu are nimic, ori ei sunt prosti, ori laptopul isi bate joc de mine. In fine, am stat cu el asa tot timpul si dupa o perioada, cam acum 1 an si 8 luni sa zic daca nu mai mult mi-au aparut niste dungi pe partea dreapta a monitorului de diferite culori, am cautat problema, desii nu mai voiam sa-l duc la reparatii ca erau incapabili, am decis sa-l las asa. Dupa cateva luni nu s-a mai aprins deloc, gen apasam pe butonul de power on/off si ledul de la buton ramanea aprins aproximativ 1-2 secunde si dupa se stingea. L-am bagat in sifonier de nervi si l-am lasat acolo pana in ziua de azi, a trecut mult timp de cand nu l-am mai aprins, astazi l-am luat si l-am aprins si ca sa vezi, a mers pana sa bag parola pentru username, dupa shut down si acum iar nu se mai aprinde decat 1-2 secunde. Ce poate avea? Si ce imi sugerati sa fac cu el? De aruncat nici vorba, vreau sa-l repar, dar vreau sa stiu din timp ce poate avea.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Bătrânețea... Reparația lui ar consta în schimbarea plăcii de bază, iar costul operației ar fi mai mare decât al unui laptop nou. Mai bine scoți hard discul din el și salvezi datele.

| gelu1970 a răspuns:

In primul rand scoate placutele ram si vezi daca au contactele curate. cand le pui la loc, in slot, ai grija sa le pui bine.
de asemenea, fara sa ai baterie conectata si nici incarcator, apasa timp de un minut butonul power.
dupa aceasta conecteaza laptopul la incarcator si vezi daca starteaza.